Παραμένει σε θετική πορεία η εγχώρια αγορά με τον Γενικό Δείκτη να διατηρείται υψηλότερα από το επίπεδο των 874 μονάδων, ενώ θετική στροφή καταγράφεται και στα διεθνή χρηματιστήρια, με τον πανευρωπαϊκό Stoxx 600 να ενισχύεται 0,14%, ενώ οριακά κέρδη 0,06% εμφανίζει ο γερμανικός DAX.
Στις 13:30 ο Γενικός Δείκτης εμφανίζει κέρδη 0,39% στις 874,47 μονάδες, έχοντας κινηθεί μεταξύ 868,71 και 876,98 μονάδων, με την αξία των συναλλαγών να φθάνει στα 19 εκατ. ευρώ, ενώ υπάρχουν πακέτα το ύψος των οποίων ξεπερνά τα 3,4 εκατ. Διατηρούν το προβάδισμα οι ανοδικές μετοχές που φθάνουν στις 63, έναντι 37 πτωτικών, ενώ 17 παραμένουν αμετάβλητες. Κέρδη 0,31% για τον δείκτη υψηλής κεφαλαιοποίησης, με τον δείκτη μέσης κεφαλαιοποίησης, να συνεχίζει να εμφανίζει καλύτερη εικόνα και να έχει άνοδο 0,91%.
Στο 0,37% μαζεύει την άνοδό του ο τραπεζικός δείκτης, με τη Eurobank να ενισχύεται 0,34%, την Alpha Bank να βρίσκεται στο +0,18%, την Εθνική Τράπεζα να έχει άνοδο 0,75% και την Τράπεζα Πειραιώς να κινείται 0,36% υψηλότερα. Θετική η εικόνα και για τον τίτλο της Attica Bank, ο οποίος, πάντως, περιορίζει τα αρχικά του κέρδη στο 1,93%.
Συνεχίζει να ξεχωρίζει η μετοχή της ΔΕΗ με άνοδο 2,12% στα 8,65 ευρώ, με την αγορά να μη φαίνεται να «τρομάζει» από την έναρξη ελέγχου από την Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς για τυχόν διαρροές των σχεδίων της διοίκησης για την αναμενόμενη αύξηση μετοχικού κεφαλαίου, με πολύ καλή πορεία για τον τίτλο της ΤΕΡΝΑ Ενεργειακή στο +1,24% ενώ θετικά κινούνται και οι τίτλοι των ΟΤΕ (0,31%) και ΟΠΑΠ (0,67%).
Η κατάθεση του προσχεδίου του προϋπολογισμού, με το οικονομικό επιτελέιο να εκτιμά ότι θα υπάρξει «συνολική» ανάπτυξη 10,8% στη διετία 2021 - 2022, δηλαδή η οικονομία θα κατορθώσει όχι μόνο να καλύψει τις ζημιές του 2020 αλλά και να κινηθεί ακόμη υψηλότερα, δεν φαίνεται να ενθουσιάζει και τόσο την αγορά. Βέβαια η αναβάθμιση για ανάπτυξη 6,1% φέτος από 5,9% που προέβλεπε πριν το υπουργείο Οικονομικών ήταν γνωστή από την Παρασκευή και φαίνεται ότι έχει ενσωματωθεί στις όποιες κινήσεις πραγματοποιούν οι επενδυτές.
Παράλληλα το Χρηματιστήριο Αθηνών μάλλον παρακολουθεί, έως ένα βαθμό και το διεθνές κλίμα, όπου οι ανησυχίες για την πορεία του πληθωρισμού παραμένουν, με τους επενδυτές να είναι αρκετά διστακτικοί στις κινήσεις τους, ενώ ο Οκτώβριος έχει ιστορικά αποδειχθεί ως ένας από τους πιο δύσκολους μήνες για τις αγορές.