Η πολύ καλή πορεία των τραπεζικών μετοχών αλλά και σχεδόν του συνόλου της υψηλής κεφαλαιοποίσης συνεχίζει να οδηγεί υψηλότερα την αγορά, με τον Γενικό Δείκτη να βρίσκεται κοντά στο επίπεδο των 895 μονάδων και να ακολουθεί καλύτερη πορεία από αυτή των ευρωπαϊκών χρηματιστηρίων όπου ο Stoxx 600 κινείται 0,41% υψηλότερα.
Στις 13:40 ο Γενικός Δείκτης εμφανίζει κέρδη 1,38% στις 895,34 μονάδες, με την αξία των συναλλαγών να είναι σε σχετικά μέτρια επίπεδα και να φθάνει στα 16,19 εκατ. ευρώ. Απόλυτη η επικράτηση των ανοδικών μετοχών οι οποίες φθάνουν στις 79, έναντι 19 που εμφανίζουν πτώση και 15 που διατηρούνται αμετάβλητες. Κέρδη 1,4% για τον δείκτη υψηλής κεφαλαιοποίησης, με τον δείκτη μέσης κεφαλαιοποίησης να έχει άνοδο 1,29%.
Πρωταγωνιστούν οι τραπεζικές μετοχές με τον τραπεζικό δείκτη να ενισχύεται 1,9%, καθώς κέρδη 2,57% σημειώνει η Alpha Bank, στο +2,5% βρίσκεται η μετοχή της Εθνικής Τράπεζας, με τον τίτλο της Eurobank να έχει άνοδο 1,13% και αυτόν της Τράπεζας Πειραιώς να κινείται 0,87% υψηλότερα.
Ράλι στο +4% για τον τίτλο της ΔΕΗ, καθώς η επιχειρήση ανακοίνωσε ότι προχωρά σε έκδοση νέου κοινού ομολογιακού δανείου έως 300 εκατ. ευρώ, το οποίο θα έχει και ρήτρα μείωσης των εκπομπών CO2 και ορίζοντα αποπληρωμής αρχικά τα τρία έτη αλλά με δυνατότητα παράταση για δύο ακόμη χρόνια. Ισχυρά τα κέρδη για Viohalco και ElvalHalcor καθώς διαμορφώνονται στο 3,14% και 3,71% αντίστοιχα. Μοναδική μετοχή στην υψηλή κεφαλαιοποίηση που εμφανίζει απώλειες είναι αυτή της Aegean Airlines στο -0,75%.
Η αγορά ανακάμπτει μετά από μία αρκετά δύσκολη εβδομάδα, με τα μηνύματα από τον τουρισμό να παραμένουν ενθαρρυντικά αλλά και εν αναμονή της ανακοίνωσης των μέτρων που θα ληφθούν τον Σεπτέμβριο από την κυβέρνηση, κυρίως για όσους δεν έχουν προχωρήσει σε εμβολιασμό. Πάντως κορυφαίαοι κυβερνητικοί παράγοντες και κυρίως το οικονομικό επιτελείο σπεύδει να ξεκαθαρίσει ότι δεν θα υπάρξει ένα νέο lockdown, καθώς μία τέτοια εξέλιξη θα ήταν σχεδόν καταστροφική για την οικονομία, η οποία βρίσκεται σε τροχιά ανάκαμψης. Παρά ταύτα οι ανησυχίες για τη μετάλλαξη Δέλτα συνεχίζουν να «στοιχειώνουν» τις αγορές σε διεθνές επίπεδο, καθώς κανείς δεν μπορεί να κάνει οποιαδήποτε ασφαλή πρόβλεψη για την πορεία της και τις επιπτώσεις που θα έχει στην παγκόσμια οικονομία.
Τον μεγαλύτερο όγκο συναλλαγών παρουσιάζουν η MIG και η Alpha Bank με 2.242.838 και 989.672 μετοχές, αντιστοίχως. Τη μεγαλύτερη αξία συναλλαγών σημειώνουν η Alpha Bank με 1,096 εκατ. ευρώ και η Jumbo με 848.729 ευρώ.
Άνοδο παρουσιάζουν όλοι οι επιμέρους δείκτες και τη μεγαλύτερη άνοδο σημειώνουν οι δείκτες των Ασφαλειών (+2,76%), των Πρώτων Υλών (+2,04%) και των Υπηρεσιών Κοινής Ωφέλειας (+2,00%).
Τη μεγαλύτερη άνοδο καταγράφουν οι μετοχές: Μπήτρος Συμμετοχών +10,00% και Minerva +7,83%. Τη μεγαλύτερη πτώση σημειώνουν οι μετοχές: Ακρίτας -11,76% και Νάκας -3,81%.