Παρά την κόπωση στα διεθνή χρηματιστήρια και τις διαθέσεις κατοχύρωσης κερδών στην Αθήνα μετά τα δύο άλματα του Δείκτη, χθες και την προηγούμενη Δευτέρα, με αφορμή τις ανακοινώσεις για τα εμβόλια της Pfizer και της Moderna, δεν έχει αλλάξει το γενικά θετικό κλίμα στην ελληνική χρηματιστηριακή αγορά, αν και οι ρευστοποιήσεις κερδών, ιδιαίτερα στις τραπεζικές μετοχές, δεν έχουν επιτρέψει να επιβεβαιωθούν οι προσδοκίες για άνοδο του Γενικού Δείκτη σήμερα πάνω από τις 700 μονάδες, για πρώτη φορά από τον Μάρτιο.
Οι διεθνείς αγορές φαίνεται ότι «χωνεύουν» την τελευταία ανοδική τους κίνηση, με τους περισσότερους δείκτες στην Ευρώπη να σημειώνουν μικρή πτώση. Ο δείκτης Stoxx 600 υποχωρεί σχεδόν κατά 0,50%, ενώ πτώση μικρότερη του 1% σημειώνουν τα futures του Dow Jones και του S&P 500.
Στην Αθήνα, ο Γενικός Δείκτης ξεπέρασε το όριο των 700 μονάδων λίγο πριν τις 12.30, έχοντας σημειώσει άνοδο σε ποσοστό περίπου 1,30%, αλλά στη συνέχεια εκδηλώθηκαν ρευστοποιήσεις κερδών, ιδιαίτερα στις μετοχές του τραπεζικού τομέα, με αποτέλεσμα να υποχωρήσει ως τις 690 μονάδες, για να κινηθεί και πάλι ανοδικά στη συνέχεια και να υποχωρήσει εκ νέου μετά τις 15.00 στο επίπεδο των 692 μονάδες, κρατώντας οριακά το θετικό πρόσημο μεταβολής.
Ο τζίρος των συναλλαγών διατηρείται και σήμερα σε υψηλά επίπεδα, πλησιάζοντας τα 54 εκατ. ευρώ και πιστοποιώντας την αναθέρμανση του επενδυτικού ενδιαφέροντος για την αγορά.
Η σημερινή ειδησεογραφία δεν προσφέρει κάτι ιδιαίτερα σημαντικό για να επηρεασθεί η συμπεριφορά της αγοράς, που φαίνεται ότι κινείται με βάση δύο αντίρροπες δυνάμεις: τις τοποθετήσεις κεφαλαίων από επενδυτές που αρχίζουν να πιστεύουν το story της ανάκαμψης της ελληνικής οικονομίας και της αγοράς με τη βοήθεια και των εμβολίων. Ανάμεσα σε αυτούς βρίσκονται, όπως αναφέρουν στελέχη της αγοράς, και πολλοί μικροεπενδυτές από την Ελλάδα που έμεναν ως τώρα στο περιθώριο.
Αντίθετη δύναμη ασκείται από τους επενδυτές που είχαν ήδη παρουσία στην αγορά σε χαμηλότερα επίπεδα τιμών και με την απότομη εκτίναξη προς τις 700 μονάδες εγγράφουν ήδη σημαντικά λογιστικά κέρδη, που θέλουν να τα εξαργυρώσουν.
Στις σημαντικές ειδήσεις της ημέρας, που πιθανόν αξιολογήθηκαν από τους επενδυτές κατατάσσονται η εμπλοκή που υπάρχουν στις Βρυξέλλες με την έγκριση του Ταμείου Ανάκαμψης, λόγω αντιρρήσεων της Ουγγαρίας, αλλά και η θετική εξέλιξη της εκταμίευσης 2 δισ. ευρώ από το κοινοτικό πρόγραμμα SURE προς την Ελλάδα για τη στήριξη της απασχόλησης.
Στο ταμπλό, οι τραπεζικές μετοχές δείχνουν σήμερα αδυναμία να συνεχίσουν την ισχυρή τους ανοδική κίνηση, καθώς η συσσώρευση μέσα σε λίγες συνεδριάσεις κερδών για τον κλαδικό δείκτη που ξεπέρασαν το 45% δημιουργεί ισχυρό πειρασμό για ρευστοποιήσεις. Πάντως, η μετοχή της Τρ. Πειραιώς συνεχίζει την ανοδική της πορεία, κερδίζοντας νωρίτερα σχεδόν 10% και λίγο μετά τις 15.00 περισσότερο από 5%, καθώς η αγορά επαναξιολογεί την αποτίμησή της, με δεδομένη την ενίσχυση της κεφαλαιακής βάσης από τη μετατροπή των CoCos. Η Alpha υποχωρεί κατά 3,6%, η Εθνική κατά 3,2% και η Eurobank κατά 1,6%.
Ακόμη και μετά την τελευταία άνοδο και παρά τις μειωμένες τιμές στόχους που δίνουν οι διεθνείς οίκοι, οι τράπεζες φαίνεται να έχουν περιθώρια ανόδου. Για παράδειγμα, σύμφωνα με τις αναθεωρημένες τιμές στόχους που δίνει η Goldman Sachs, η μετοχή της Alpha έχει περιθώριο ανόδου ως το 0,95 ευρώ από τα 0,62 ευρώ που διαπραγματεύεται σήμερα. Γενικότερα, η προοπτική εξόδου από την κρίση του κορονοϊού από τα μέσα του 2021 δημιουργεί βάσιμες προσδοκίες ότι οι τράπεζες θα καταφέρουν να αποφύγουν ένα μεγάλο όγκο νέων «κόκκινων» δανείων και θα προχωρήσουν με γρήγορους ρυθμούς την εξυγίανση των ισολογισμών τους.
Οι τιμές στόχοι της Goldman για τις τράπεζες
![alpha_GS](/sites/default/files/styles/embedded/public/2020-11/alpha_goldman.jpg?itok=IdXCrTSY)
Στήριξη στο Δείκτη στη σημερινή συνεδρίαση δίνουν, εκτός από την Πειραιώς, οι μετοχές της Aegean (άνοδος 4% περίπου), του ΟΤΕ (1,30%), της Viohalco (5%) και των ΕΛΠΕ (3,5%), ενώ πτωτικά κινείται η Motor Oil, που ήταν από τις πλέον κερδισμένες μετοχές της χθεσινής συνεδρίασης.