Νευρικότητα συνεχίζει να επικρατεί στο Χρηματιστήριο Αθηνών, με τον Γενικό Δείκτη να «βρίσκει την κατεύθυνσή του» σε αρνητικό έδαφος, αφού είχε προηγηθεί έντονη μεταβλητότητα, παρά τα θετικά πρόσημα των ευρωπαϊκών αγορών, λόγω της αισιοδοξίας για τα εμβόλια. Υπεραποδίδουν οι μετοχές του ΟΤΕ και της Coca Cola HBC, ενώ πιέζονται οι μετοχές της Πειραιώς και της ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ.
Ο Γενικός Δείκτης υποχωρεί 0,45%, στις 788,89 μονάδες, ενώ ενδοσυνεδριακά κατέγραψε υψηλότερη τιμή στις 798,39 μονάδες (+0,77%) και κατώτερη τιμή στις 786,96 μονάδες (-0,67%).
Η αξία των συναλλαγών ανέρχεται στα 30,06 εκατ. ευρώ. Ο δείκτης υψηλής κεφαλαιοποίησης σημειώνει πτώση 0,59%, ενώ ο δείκτης μεσαίας κεφαλαιοποίησης κερδίζει 0,19%.
Ο τραπεζικός δείκτης υποχωρεί 2,1%. Η μετοχή της Τρ. Πειραιώς υποχωρεί 2,6%, της Eurobank χάνει 2,3%, ενώ η Alpha Bank κινείται στο -1,4% και η ΕΤΕ κερδίζει οριακά 0,05%.
Από τις μετοχές της υψηλής κεφαλαιοποίησης τη μεγαλύτερη άνοδο καταγράφουν οι μετοχές του ΟΤΕ (2,3%), της Coca Cola HBC (1,7%) και της ΕΧΑΕ (1,3%). Αντιθέτως τη μεγαλύτερη πτώση καταγράφουν οι μετοχές της Aegean Airlines (2,2%), της Viohalco (2,2%), της ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ (1,6%) και του ΟΠΑΠ (1%).
Από τους επιμέρους δείκτες, τη μεγαλύτερη άνοδο σημειώνουν οι δείκτες των Τηλεπικοινωνιών (2,35%) και των Τροφίμων (1,93%), ενώ τις μεγαλύτερες απώλειες καταγράφουν οι δείκτες της Υγείας (2,38%) και των Προσωπικών Προϊόντων (1,32%).