Οριακές μεταβολές, σε αναζήτηση προσήμου, καταγράφει σήμερα ο Γενικός Δείκτης, προς τον στόχο κατοχύρωσης των 800 μονάδων, έπειτα από την χθεσινή προσπάθεια που απέτυχε ξανά, προκαλώντας προβληματισμό.
Ο Γενικός Δείκτης έφτασε μέχρι τις 802,7 μονάδες σημειώνοντας άνοδο 1,95% για να κλείσει τελικά πολύ πιο κάτω στις 792,31 μονάδες (+0,63%). Σημειώνεται πως η σημερινή συνεδρίαση είναι ιδιαίτερα σημαντική για τη διαμόρφωση τάσης στην αγορά, καθώς λήγουν τα συμβόλαια στην αγορά Παραγώγων.
Ο Γενικός Δείκτης ενισχύεται 0,17%, στις 793,66 μονάδες, κόντρα στις ανοδικές τάσεις των ευρωπαϊκών αγορών. Η αξία των συναλλαγών ανέρχεται στα 14,06 εκατ. ευρώ. Ο δείκτης υψηλής κεφαλαιοποίησης σημειώνει πτώση 0,25%, ενώ ο δείκτης μεσαίας κεφαλαιοποίησης κερδίζει 0,37%.
Ο τραπεζικός δείκτης υποχωρεί 0,3%. Η μετοχή της Eurobank χάνει 2,1%, η Τρ. Πειραιώς 1,8%, ενώ η Alpha Bank ενισχύεται 0,3% και η ΕΤΕ κερδίζει 1,4%.
Από τις μετοχές της υψηλής κεφαλαιοποίησης τη μεγαλύτερη άνοδο καταγράφουν οι μετοχές του ΟΤΕ (1,6%), της ΕΧΑΕ (1,3%) και της Coca Cola HBC (0,3%). Αντιθέτως τη μεγαλύτερη πτώση καταγράφουν οι μετοχές της Jumbo (2%), της Aegean Airlines (1,7%) και της Viohalco (1,3%).
Από τους επιμέρους δείκτες, τη μεγαλύτερη άνοδο σημειώνουν οι δείκτες των Τηλεπικοινωνιών (2,2%) και του Εμπορίου (1,8%), ενώ τις μεγαλύτερες απώλειες καταγράφουν οι δείκτες των Προσωπικών Προϊόντων (1,5%) και των Πρώτων Υλών (1,1%).