Κοντά σε υψηλό ημέρας κινείται το Χρηματιστήριο Αθηνών, με τις μετοχές της Aegean Airlines, των ΕΛΠΕ και της Εθνικής να υπεραποδίδουν, ενώ αντίθετα πιέσεις εμφανίζει ο τίτλος του ΟΤΕ, με την ελληνική αγορά να ευθυγραμμίζεται με τη διεθνή τάση, όπου κερδίζουν οι μετοχές της «παλαιάς» οικονομίας και χάνουν οι τεχνολογικές, έπειτα από την ανακοίνωση για το εμβόλιο.
Ο Γενικός Δείκτης ενισχύεται 0,7% στις 656,34 μονάδες, ενώ ενδοσυνεδριακά έφτασε έως και τις 662,09 μονάδες (+1,58%).
Η αξία των συναλλαγών ανέρχεται στα 40,91 εκατ. ευρώ. Ο δείκτης υψηλής κεφαλαιοποίησης σημειώνει άνοδο 0,6%, ενώ ο δείκτης μεσαίας κεφαλαιοποίησης ενισχύεται 0,78%.
Από τις μετοχές της υψηλής κεφαλαιοποίησης τη μεγαλύτερη άνοδο καταγράφουν οι μετοχές της Aegean Airlines (7,82%), των ΕΛΠΕ (6,9%), Motor Oil (6,07%) και της Εθνικής (4,09%). Κέρδη σχεδόν 1,8% σημειώνει η Coca - Cola HBC, μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων.
Αντιθέτως πτώση καταγράφουν οι μετοχές του ΟΤΕ (3,26%), της Τέρνα Ενεργειακή (1,7%), της Τράπεζας Πειραιώς (1,2%) και της Μυτιληναίος (1,1%).
Από τους επιμέρους δείκτες, τη μεγαλύτερη άνοδο σημειώνουν οι δείκτες των Τραπεζών (1,97%) και των Πρώτων Υλών (2,05%), ενώ τις μεγαλύτερες απώλειες καταγράφουν οι δείκτες των Τηλεπικοινωνιών (3,49%) και της Τεχνολογίας (0,6%).
Σε μια αναμενόμενη από τους επενδυτές, αλλά πάντως δυσάρεστη εξέλιξη, η Motor Oil τέθηκε τα ξημερώματα εκτός του ελληνικού δείκτη υψηλής κεφαλαιοποίησης του οίκου Morgan Stanley Capital International (MSCI).
Η MSCI απέφυγε σε αυτή την αναθεώρηση, η οποία θα τεθεί σε ισχύ στο τέλος του μήνα, να προσθέσει μια άλλη μετοχή στη θέση της Motor Oil, αν και πολλοί αναλυτές είχαν υποστηρίξει ότι η χρηματιστηριακή αξία της Mytilineos θα δικαιολογούσε την ένταξη της μετοχής στο δείκτη υψηλής κεφαλαιοποίησης. Έτσι, στον δείκτη της υψηλής κεφαλαιοποίησης η ελληνική αγορά εκπροσωπείται μόνο από τρεις μετοχές: ΟΤΕ, ΟΠΑΠ και Jumbo.