Συνεχίζεται η ανοδική πορεία για το ελληνικό χρηματιστήριο, μετά την έντονη μεταβλητότητα της χθεσινής συνεδρίασης, με την πλειοψηφία των μετοχών υψηλής κεφαλαιοποίησης να εμφανίζει σημαντικά κέρδη, ενώ ανάλογα θετική εικόνα εμφανίζουν όλες οι ευρωπαϊκές αγορές.
Ο Γενικός Δείκτης ενισχύεται 2% στις 584,35 μονάδες, με την αξία των συναλλαγών να φθάνει στα 19,29 εκατ. ευρώ. Κέρδη 2,68% για τον δείκτη υψηλής κεφαλαιοποίησης και 0,46% για τον δείκτη μέσης κεφαλαιοποίησης. Ανοδικά κινούνται 63 μετοχές, πτωτικά 24 και 14 παραμένουν αμετάβλητες.
Ισχυρά είναι τα κέρδη για τον τραπεζικό κλάδο, με τη μετοχή της Εθνικής Τράπεζας να ενισχύεται 6,27%, τη Eurobank να εμφανίζει κέρδη 6,25%, την Alpha Bank να βρίσκεται στο +3,41% και την Τράπεζα Πειραιώς να κινείται 5,61% υψηλότερα, μετά από αρκετές συνεδριάσεις ιδιαίτερα έντονων διακυμάνσεων. Κέρδη 5,35% για τον τραπεζικό δείκτη.
Σταθερά θετική η εικόνα του ΟΠΑΠ (4,29%), μετά και την απόφαση να εξαιρεθούν από τα περιοριστικά μέτρα τόσο τα πρακτορεία της εταιρείας όσο και τα καταστήματα Play, ενώ ακόμη καλύτερη η πορεία της Jumbo (7,32%) μετά και τη διψήφια αύξηση των πωλήσεών της για τον Οκτώβριο.
Ελάχιστες είναι οι μετοχές στην υψηλή κεφαλαιοποίηση που εμφανίζουν απώλειες, με την ΕΥΔΑΠ να υποχωρεί 0,3%, την Ελλάκτωρ να αποδυναμώνεται 0,29% και τον ΟΛΠ να κινείται μόλις 0,12% χαμηλότερα.
Η θετική πορεία της ελληνικής αγοράς καταφθάνει σε μία ημέρα που οι ειδήσεις από το μέτωπο της πανδημίας δεν είναι και τόσο ευχάριστες, με δεδομένη τόσο την επιβολή lockdown σε Θεσσαλονίκη και Σέρρες, όσο και τις δυσοίωνες εκτιμήσεις των ειδικών για την πορεία των νέων κρουσμάτων και την αντοχή του Συστήματος Υγείας.
Τόσο οι λοιμωξιολόγοι όσο και ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Στέλιος Πέτσας τόνισαν σε δηλώσεις τους ότι κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει το ενδεχόμενο ενός νέου γενικευμένου lockdown, εάν συνεχιστεί η τρέχουσα κατάσταση με τα κρούσματα κυρίως σε περιοχές όπως ο νομός Αττικής.