Με τις μετοχές τραπεζών αλλά και blue chips όπως ΟΤΕ και ΔΕΗ, η αγορά κατακτά τον στόχο των 900 μονάδων, ενώ ακολουθεί πορεία καλύτερη από αυτή των ευρωπαϊκών χρηματιστηρίων, τα οποία πρακτικά παραμένουν αμετάβλητα.
Στις 10:55 ο Γενικός Δείκτης ενισχύεται 0,74% στις 900,06 μονάδες, με την αξία των συναλλαγών στα 4,28 εκατ. ευρώ, ενώ απόλυτη είναι η επικράτηση των ανοδικών μετοχών που φθάνουν στις 41 έναντι 15 που κινούνται πτωτικά. Κέρδη 0,81% για τον δείκτη υψηλής κεφαλαιοποίησης, με τον δείκτη μέσης κεφαλαιοποίησης να ενισχύεται 0,70%.
Σταθεροί τροφοδότες τις αγοράς οι τραπεζικοί τίτλοι, με τον τραπεζικό δείκτη να έχει άνοδο 1,37%. Την καλύτερη πορεία ακολουθεί η Τράπεζα Πειραιώς με άνοδο 1,45%, ακολουθούμενη από την Εθνική Τράπεζα στο +1,40%, τη Eurobank να έχει κέρδη 1,37%, ενώ 1,30% υψηλότερα κινείται η Alpha Bank.
Στην υψηλή κεφαλαιοποίηση «βάζουν πλάτη» οι μετοχές των ΟΤΕ και ΔΕΗ με κέρδη 1,12% και 1,54% αντίστοιχα, με την Coca-Cola HBC να ενισχύεται 0,63% και τον ΟΠΑΠ να βρίσκεται στο +0,07%. Κέρδη που ξεπερνούν το 1% εμφανίζουν οι Quest Συμμετοχών, ΑΔΜΗΕ, ΕΥΔΑΠ και ΤΕΡΝΑ Ενεργειακή, ενώ πτώση άνω του 1% σημειώνει ο τίτλος της Aegean Airlines.
Η αγορά ακολουθεί πορεία καλύτερη των ευρωπαϊκών χρηματιστηρίων, με τους βασικούς δείκτες να έχουν ήπια άνοδο, καθώς οι επενδυτές βρίσκονται εν αναμονή νέων κυρώσεων ενάντια στη Ρωσία από ΗΠΑ και ΕΕ, στις οποίες μπορεί να ενταχθεί και ευρωπαϊκό εμπάργκο εισαγωγών ρωσικού φυσικού αερίου και πετρελαίου.
Ένα τέτοιο ενδεχόμενο δημιουργεί αρκετές ανησυχίες για τις επιπτώσεις σε κορυφαίες ευρωπαϊκές οικονομίες και κυρίως για τη γερμανική, με τους επικεφαλής των μεγαλύτερων γερμανικών επιχειρήσεων να προειδοποιούν ότι η ισχυρότερη οικονομία της Ευρώπης μπορεί, εξαιτίας του εμπάργκο, να διολισθήσει σε ύφεση.