Σε αρνητική πορεία «γύρισε» η εγχώρια αγορά, με τις πιέσεις να επεκτείνονται σε αρκετούς τίτλους υψηλής κεφαλαιοποίησης, ενώ σημειώνεται «διαγραφή» των αρχικών κερδών σχεδόν για όλες τις τραπεζικές μετοχές, με τον Γενικό Δείκτη να ευθυγραμμίζει την πορεία του με αυτήν των ευρωπαϊκών χρηματιστηρίων, όπου ο Stoxx 600 υποχωρεί 0,46%.
Στις 13:51 ο Γενικός Δείκτης αποδυναμώνεται 0,10% στις 851,41 μονάδες, ενώ ενδοσυνεδριακά είχε φθάσει έως και τις 862,80 μονάδες, με την αξία των συναλλαγών να βρίσκεται στα 41,74 εκατ. ευρώ και τις ανοδικές μετοχές να συνεχίζουν να επικρατούν καθώς φθάνουν στις 70 έναντι 26 που κινούνται με απώλειες. Πτώση 0,54% για τον δείκτη υψηλής κεφαλαιοποίησης, με τον δείκτη μέσης κεφαλαιοποίησης να ακολουθεί πολύ καλύτερη πορεία και να ενισχύεται 1,11%.
Στο -0,51% ο τραπεζικός δείκτης παρά το πολύ θετικό ξεκίνημα, με την Alpha Bank να έχει απώλειες 0,67%, τη Eurobank να αποδυναμώνεται 0,63%, την Εθνική Τράπεζα να υποχωρεί 1,35%, ενώ αντίθετα κέρδη 1,77% εμφανίζει η Τράπεζα Πειραιώς.
Ταυτόχρονα σημαντικές πιέσεις δέχονται, πλέον, και μετοχές οι οποίες μέχρι πρότινος φαίνεται να είχαν «γλιτώσει» το κύμα ρευστοποιήσεων λόγω του πολέμου της Ουκρανίας, με αυτήν του ΟΤΕ να υποχωρεί 2,06% και τον ΟΠΑΠ να αποδυναμώνεται 0,75%. Σταθερά πτωτικά κινείται η μετοχή της Coca-Cola HBC με περιορισμό, όμως, των απωλειών σε σύγκριση με τις προηγούμενες συνεδρίασεις, καθώς υποχωρεί 1,88%, ενώ στο -2,25% βρίσκεται ο τίτλος της ΔΕΗ στα 7,590 ευρώ, πολύ χαμηλότερα από την τιμή της ΑΜΚ, ενώ η αρνητική πορεία αποδίδεται τόσο στους φόβους για τις επιπτώσεις από την αυξημένη τιμή του φυσικού αερίου όσο και σε δήλωση του πρωθυπουργού και μάλιστα από το βήμα της Βουλής ότι η επιχείρησ δεν θα έχει κέρδη το 2022 λόγω της εφαρμοζόμενης πολιτικής των επιδοτήσεων στους λογαριασμούς ρεύματος. Αντίθετα ράλι συνεχίζει να σημειώνει η μετοχή της Sarantis με κέρδη που ξεπερνούν το 7%, λόγω και της εξαγοράς εταιρείας στην Πολωνία.
Η έντονη μεταβλητότητα τόσο για το ΧΑ όσο και για τις διεθνείς αγορές κατά τη σημερινή συνεδρίαση οφείλεται τόσο στις ειδήσεις που καταφθάνουν παό το μέτωπο του πολέμου, με τις ρωσικές δυνάμεις να φέρεται να έχουν καταλάβει την πόλη Χερσώνα ενώ συνεχίζουν το σφυροκόπημα στο Κίεβο και όλα αυτά ενώ σήμερα πραγματοποιείται ο δεύτερος γύρος επαφών μεταξύ αντιπροσωπειών Ουκρανίας και Ρωσίας, αν και οι ελπίδες για εξεύρεση κάποιας λύσης και διακοπής των εχθροπραξιών είναι ελάχιστες.
Παράλληλα, παρά την υποχώρησή τους σε σύγκριση με το πρωινό ράλι, οι ενεργειακές τιμές παραμένουν σε ιστορικά υψηλά, με το brent να διατηρείται άνω των 114 δολαρίων. Στα θετικά η υποχώρηση της τιμής του φυσικού αερίου στην αγορά της Ολλανδίας, το οποίο διαμορφώνεται στα 161,5 ευρώ, ενώ έφθασε ενδοσυνεδριακά μία ανάσα από τα 200 ευρώ.
Η εκτίναξη των ενεργειακών τιμών επαναφέρει στο προσκήνιο τον φόβο για νέα άνοδο του πληθωρισμού, σε μία περίοδο όπου διαμορφώνεται σε υψηλά αρκετών ετών και ταυτόχρονη ενίσχυση των τιμών βασικών προϊόντων, γεγονός που θα αποτελέσει πλήγμα και στην καταναλώση, θέτοντας υπό αμφισβήτηση την ανάκαμψη τόσο της ελληνικής όσο και της ευρωπαϊκής οικονομίας.