Υψηλότερα από το «ψυχολογικό φράγμα» των 950 μονάδων κινείται σήμερα το Χρηματιστήριο Αθηνών, με τον Γενικό Δείκτη να βρίσκεται πολύ κοντά στην επιστροφή νέου υψηλού 7ετίας και την αγορά να συνεχίζει να ακολουθεί πορεία καλύτεραη από αυτή των ευρωπαϊκών, όπου ο Stoxx 600 ενισχύεται 0,5%.
Στις 11:35 ο Γενικός Δείκτης εμφανίζει κέρδη 0,79% στις 955,38 μονάδες, με την αξία των συναλλαγών να βρίσκεται στα 11,80 εκατ. ευρώ, ενώ 48 μετοχές εμφανίζουν κέρδη, έναντι 32 που κινούνται με απώλειες. Άνοδος 0,87% για τον δείκτη υψηλής κεφαλαιοποίησης, με τον δείκτη μέσης κεφαλαιοποίησης να ενισχύεται 0,45%.
Στο +0,42% βρίσκεται ο τραπεζικός δείκτης, με τον τίτλο της Alpha Bank να υποχωρεί οριακά κατά 0,11%, μετά από σειρά συνεδριάσεων όπου είχε πρωταγωνιστικό ρόλο και μεγάλη αξία συναλλαγών, ενώ κέρδη 1,73% σημειώνει η Eurobank, με τη μετοχή της Εθνικής Τράπεζας να αποδυναμώνεται 0,42% και την Τράπεζα Πειραιώς να κινείται 0,27% υψηλότερα.
Στην υψηλή κεφαλαιοποίηση ξεχωρίζουν ανοδικά οι μετοχές των Lamda Development με κέρδη άνω του 3%, ενώ άνω του 2% κινούνται οι τίτλοι των ΔΕΗ και Viohalco, με αρκετούς τίτλους να εμφανίζουν κέρδη που ξεπερνούν το 1%. Στον αντίποδα τις μεγαλύτερες πιέσεις δέχονται οι μετοχές των Titan και Sarantis με απώλειες 0,71% και 0,68% αντίστοιχα.
Κεντρικός καταλύτης που προσδίδει ποιοτική υπόσταση σε όλη την αλλαγή σκηνικού από τις αρχές του 2022 στο Χ.Α. είναι η σημαντική αύξηση της μέσης αξίας συναλλαγών, κάτι που επιβεβαιώθηκε και χθες όπου ο τζίρος έφτασε στα 89,91 εκατ. ευρώ, με τα 48,65 εκατ. ευρώ να διακινούνται στις τράπεζες. Μάλιστα, τα 33 εκατ. ευρώ διακινήθηκαν από το δίδυμο Alpha Bank (21,19 εκατ.) και Εθνική (11,74 εκατ.) που δεσπόζει το τελευταίο διάστημα με απόλυτο τρόπο σε όλη την αγορά.
Είναι σαφές ότι κατά τη διάρκεια του 2022 έχουν επαναδραστηριοποιηθεί ισχυροί «παίκτες» στο Χ.Α., καθώς οι μέσες συναλλαγές τον Ιανουάριο διαμορφώθηκαν στα 80,4 εκατ. ευρώ, έναντι μόλις 48,2 εκατ. ευρώ που ήταν ο μέσος τζίρος του Δεκέμβρη 2021, ενώ οι μέσες συναλλαγές στο σύνολο του 2021 ήταν στα 70,86 εκατ. ευρώ. Τα πολλαπλά deals στο χώρο της τεχνολογίας και της πληροφορικής, το γενικευμένο ανασκούμπωμα πληθώρας κλάδων για να διεκδικήσουν έργα του Ταμείου Ανάκαμψης, αλλά και το ξεμπλοκάρισμα κομβικών έργων υποδομών (FlyOver, ΕΡΓΟΣΕ - γραμμή Κορωπί-Λαύριο, Απορρίμματα, Οδικός άξονας Λαμία – Καρπενήσι κ.α.) δίνουν τον παλμό για ένα έτος που στο προσκήνιο θα είναι οι οικονομικές και επιχειρηματικές εξελίξεις.