Ανοδική διάθεση αλλά με προσεκτικές κινήσεις εμφανίζει η αγορά, παρά τις κάτι παραπάνω από επιθετικές πιέσεις στη μετοχή της Τράπεζας Πειραιώς και με βοήθεια από τίτλους όπως αυτοί των ΔΕΗ και ΕΥΔΑΠ οι οποίοι κινούνται ισχυρά υψηλότερα.
Ο Γενικός Δείκτης στις 11.45 πμ εμφανίζει κέρδη 0,47% στις 885, 62 μονάδες, με την αξία των συναλλαγών να διαμορφώνεται στα 16,58 εκατ. ευρώ. Κέρδη 0,45% για τον δείκτη υψηλής κεφαλαιοποίησης, με τον δείκτη μέσης κεφαλαιοποίησης να ενισχύεται 0,52%. Ανοδικά κινούνται 43 μετοχές, 24 εμφανίζουν απώλειες και 18 διατηρούνται αμετάβλητες.
«Βουτιά» 14,1% για τη μετοχή της Τράπεζας Πειραιώς, στον απόηχο της έγκρισης της αύξησης μετοχικού κεφαλαίου της τράπεζας, με τον τραπεζικό δείκτη, όμως, να ενισχύεται 0,7% βοηθούμενος από την πορεία των υπόλοιπων τραπεζικών μετοχών, καθώς η Alpha Bank ενισχύεται 1,05%, η Εθνική Τράπεζα εμφανίζει κέρδη 1,96%, ενώ στο +0,96% διαμορφώνεται η Eurobank.
Στην υψηλή κεφαλαιοποίηση συνεχίζεται η πολύ καλή πορεία για τη μετοχή της ΔΕΗ με την άνοδό της να φθάνει στο 2,42%, ενώ υπεραποδίδει ο τίτλος της ΕΥΔΑΠ με κέρδη 4,94% μετά και την ανακοίνωση των οικονομικών μεγεθών το 2020 και κυρίως την επιστροφή του ποσού των 50 εκατ. ευρώ στους μετόχους της. «Αντίσταση», παρά τη συνεχιζόμενη κόντρα μεταξύ διοίκησης και Greenhill Invest. για τον τίτλο της Ελλάκτωρ, ο οποίος μετά από αρκετές συνεδριάσεις σημαντικών πιέσεων, εμφανίζει άνοδο 0,37%.
Από τους επιμέρους δείκτες, τη μεγαλύτερη άνοδο σημειώνουν οι δείκτες των Υπηρεσιών Κοινής Ωφέλειας (+2,03%) και των Τηλεπικοινωνιών (+0,76%) , ενώ τις μεγαλύτερες απώλειες καταγράφουν οι δείκτες των πρώτων Υλών (-0,91%) και των Χρηματοοικονομικών Υπηρεσιών (-0,29%).
Τη μεγαλύτερη άνοδο καταγράφουν οι μετοχές: Κυριακούλης +5,66% και Παϊρης +5,42%, ενώ τη μεγαλύτερη πτώση σημειώνουν οι μετοχές: Πειραιώς -16,99% και Τράπεζα Ελλάδος -3,39%.