Με… φόρα ξεκίνησε τη σημερινή συνεδρίαση το Χρηματιστήριο Αθηνών, με τον Γενικό Δείκτη να ξεπερνά και το επίπεδο των 770 μονάδων, χάρη στη νέα πολύ καλή πορεία μετοχών όπως αυτές των Coca-Cola HBC και ΔΕΗ. Η αποσαφήνιση των νέων περιορισμών
Ο Γενικός Δείκτης, στις 12.32, ενισχύεται +1,71% στις 775,56 μονάδες, με την αξία των συναλλαγών να φθάνει στο επίπεδο των 40,39 εκατ. ευρώ. Κέρδη 1,72% για τον δείκτη υψηλής κεφαλαιοποίησης, ενώ 0,86% υψηλότερα κινείται ο δείκτης μέσης κεφαλαιοποίησης. Ανοδική πορεία για 64 μετοχές, 20 με πτώση, ενώ 23 παραμένουν σταθερές.
Άνοδος 4,24% για τον τίτλο της Coca-Cola HBC, η οποία παρά το γεγονός ότι ανακοίνωσε πτώση των κερδών της και σημείωσε ότι η ελληνική αγορά συγκαταλέγεται μεταξύ αυτών που δέχθηκαν ισχυρό πλήγμα για το 2020, ικανοποίησε την αγορά. Σημειώνεται ότι η εταιρία ανακοίνωσε αύξηση κατά 3,2% του μερίσματος προς τους μετόχους της για τη χρήση του 2020.
Δεύτερη ημέρα ισχυρής ανόδου για την μετοχή της ΔΕΗ (+3,59%), στον απόηχο της συμφωνίας με την RWE Renewables, η οποία εντάσσεται στο σχέδιο της ελληνικής επιχείρησης να «απεγκλωβιστεί» από τις ρυπογόνες μορφές ενέργειας και να αυξήσει το μερίδιό της στις ΑΠΕ.
Μεικτές τάσεις για τις τραπεζικές μετοχές, με την Alpha Bank να ενισχύεται +4,63%, την Eurobank να βρίσκεται στο +2,77%, την Εθνική Τράπεζα να εμφανίζει κέρδη 1,99%, ενώ αντίθετα πτώση -2,52% καταγράφει η Τράπεζα Πειραιώς στον απόηχο των χθεσινών δηλώσεων για αύξηση μετοχικού κεφαλαίου τον Μάρτιο. Στο +2,65% ο τραπεζικός δείκτης.
Από τους επιμέρους δείκτες, τη μεγαλύτερη άνοδο σημειώνουν οι δείκτες των Τροφίμων (+ 5,35%) και των Χρηματοοικονομικών Υπηρεσιών (+1,72%), ενώ απώλειες καταγράφουν οι δείκτες των Ταξιδιών (-0,56%) και της Τεχνολογίας (-0,27%).
Τη μεγαλύτερη άνοδο καταγράφουν οι μετοχές: Παϊρης +12,37% και Coca Cola HBC +5,58%, ενώ τη μεγαλύτερη πτώση σημειώνουν οι μετοχές: Αγροτικός Οίκος Σπύρου -4,52% και Έλασγτρον -2,48%.