Με τη βοήθεια των ΔΕΗ και Coca – Cola το Χρηματιστήριο Αθηνών παραμένει σε οριακά θετική πορεία, με τον Γενικό Δείκτη να διατηρείται υψηλότερα από το επίπεδο των 759 μονάδων.
Η ανακοίνωση των νέων περιοριστικών μέτρων που θα ισχύσουν στην Αττική ήταν πλήρως αναμενόμενη και είχε προεξοφληθεί από την αγορά, καθώς δεν υπήρξαν κάποια δραματικές αλλαγές σε όσα θα εφαρμοστούν, με εξαίρεση ίσως την διακοπή, εκ νέου, της κανονικής λειτουργίας για το λιανικό εμπόριο.
Λίγο μετά τις 13.10 μμ ο Γενικός Δείκτης βρίσκεται στις 759,69 μονάδες με άνοδο 0,39%, με την αξία των συναλλαγών να είναι σχετικά χαμηλή και να φθάνει στα 26,12 εκατ. ευρώ.
Ο δείκτης υψηλής κεφαλαιοποίησης εμφανίζει κέρδη 0,33%, με τον δείκτη μέσης κεφαλαιοποίησης να κινείται 0,28% υψηλότερα. Ανοδικά κινούνται 36 μετοχές, 47 πτωτικά, ενώ 16 παραμένουν αμετάβλητες.
Το +4% για τη μετοχή της ΔΕΗ, η οποία λαμβάνει ώθηση και από την ανακοίνωση της συμφωνίας για ΑΠΕ με τη γερμανική RWE Renewables και το +1% της δεικτοβαρούς μετοχής της Coca-Cola είναι οι δύο βασικοί παράγοντες που δεν αφήνουν την αγορά να διολισθήσει σε αρνητικό πρόσημο.
Νέα πτώση για τις τραπεζικές μετοχές, σε μία φυσιολογική εξέλιξη καθώς οι πιο αυστηροί περιορισμοί θα πλήξουν σημαντικά την οικονομικοί δραστηριότητα και ως εκ τούτου και κλάδους όπως ο χρηματοπιστωτικός που είναι άμεσα συνδεδεμένοι με τον οικονομικό κύκλο. Ο τραπεζικός δείκτης υποχωρεί %.
Υποχώρηση που ξεπερνά το 2% για την Τράπεζα Πειραιώς, μετά από δημοσίευμα του Bloomberg σύμφωνα με το οποί η αύξηση μετοχικού κεφαλαίου της τράπεζας θα γίνει εντός του Μαρτίου και θα φθάσει έως και το επίπεδο του ενός δις. ευρώ. Στο -0,64% η Alpha Bank, με την Eurobank να υποχωρεί 0,74%, ενώ κατά 0,8% χαμηλότερα κινείται η Εθνική Τράπεζα.