Μετά από τέσσερις συνεδριάσεις ισχυρών πιέσεων που έχουν ρίξει τον Γενικό Δείκτη κάτω από τις 900 μονάδες, η χρηματιστηριακή αγορά, εν μέσω του θετικού κλίματος που επικρατεί στις ευρωπαϊκές αγορές δείχνει σημάδια αντίδρασης στη σημερινή συνεδρίαση με την ανοδική τάση να επικρατεί σε όλους τους δείκτες.
O Γενικός Δείκτης Τιμών στις 13:10, διαμορφώνεται στις 895,92 μονάδες σημειώνοντας άνοδο 0,71%, με την αξία των συναλλαγών να ανέρχεται στα 13,49 εκατ. ευρώ. Ο δείκτης υψηλής κεφαλαιοποίησης σημειώνει άνοδο σε ποσοστό 0,74%, ενώ ο δείκτης της μεσαίας κεφαλαιοποίησης υποχωρεί σε ποσοστό 0,51%.
Ο τραπεζικός δείκτης καταγράφει κέρδη 0,45% με την μετοχή της Εθνικής να ξεχωρίζει σημειώνοντας άνοδο 1,74%. Η Τρ. Πειραιώς ενισχύεται κατά 0,66% και η Alpha Bank 0,55% ενώ η Eurobank ακολουθεί με κέρδη 0,50%. Πτώση 29,9% για την μετοχή της Attica Bank που συνεχίζει την πορεία διόρθωσης μετά την εκρηκτική άνοδο που είχε σημειώσει στις αρχές της εβδομάδας.
Στην υψηλή κεφαλαιοποίηση, τα κέρδη μοιράζονται σε όλο το μήκος του ταμπλό, με την μετοχή της Coca Cola HBC να ενισχύεται κατά 0,55%, και του ΟΤΕ 1,19%, ενώ η μετοχή της ΔΕΗ καταγράφει κέρδη 0,67% και της Jumbo 0,96%. Άνοδο 0,72% για την μετοχή του ΟΠΑΠ, ενώ 1,64% κερδίζει η Viohalco με την Mytilineos να ανεβαίνει υψηλότερα κατά 1,36% και η Motor Oil 1,95%. Στο 1,72% τα κέρδη της Elvalhalcor και 1,67% κερδίζει η μετοχή του ΟΛΠ. Σε αρνητικό έδαφος μόνο η μετοχή της ΤΕΡΝΑ Ενεργειακή με απώλειες 0,57%.
Η ελληνική αγορά όπως και οι ευρωπαϊκές προσπαθεί να ξεπεράσει το νέο σοκ που δημιουργεί η επιθετική πορεία της πανδημίας στη Γηραιά Ήπειρο, με τον φόβο για επιβολή νέων lockdown να παραμένει «ενεργός» και να απειλεί να πλήξει την ανάκαμψη των οικονομιών. Το Χρηματιστήριο Αθηνών, όμως, έχει δύο βασικές διαφοροποιήσεις από τα αντίστοιχα της Ευρώπης και πολύ περισσότερο από τη Wall Street. Πρώτον βρίσκεται πολύ μακριά από τα ιστορικά υψηλά του, ενώ αντίθετα οι διεθνείς αγορές από την αρχή του έτους έχουν καταρρίψει συνεχή ρεκόρ και δεύτερον δεν έχει «άμεση» επαφή με την πορεία των οικονομικών μεγεθών των εισηγμένων εταιρειών.
Όπως δείχνουν τα στοιχεία του 9μηνου, οι περισσότερες εισηγμένες «είδαν» κέρδη και έσοδα να ενισχύονται και μάλιστα σε αρκετές περιπτώσεις με διψήφιο ποσοστό, σε μία ξεκάθαρη ένδειξη ότι έχουν ξεπεράσει τα «δεινά» που δημιούργησε στη λειτουργία τους το 2020. Αυτή, όμως, η υπέρβαση δεν αποτυπώνεται και στην πορεία των μετοχών τους αλλά και του συνόλου της αγοράς, με τους επενδυτές να παραμένουν, σε αρκετές περιπτώσεις, στο περιθώριο, διστάζοντας να ρισκάρουν αύξηση των τοποθετήσεών τους.
Από τους επιμέρους δείκτες, τη μεγαλύτερη άνοδο σημειώνουν οι δείκτες των Πρώτων Υλών (+1,87%) και της Τεχνολογίας(+1,75%), ενώ μικρές απώλειες καταγράφει μόνο ο δείκτης των Χρηματοοικονομικών Υπηρεσιών (-0,18%).
Το μεγαλύτερο όγκο συναλλαγών παρουσιάζουν η Alpha Bank και η Eurobank με 682.667 και 2.89.538 μετοχές, αντιστοίχως. Τη μεγαλύτερη αξία συναλλαγών σημειώνουν η ΔΕΗ με 1,710 εκατ. ευρώ και ο ΟΤΕ με 1,491 εκατ. ευρώ. Τη μεγαλύτερη άνοδο καταγράφουν οι μετοχές: Μαθιός Πυρίμαχα +15,69% και Βιοκαρπέτ +5,33%.Τη μεγαλύτερη πτώση σημειώνουν οι μετοχές: Attica Bank -29,90% και Elinoil-3,59%.