Με περιορισμένες διακυμάνσεις κινείται η χρηματιστηριακή αγορά, η οποία έχασε την οριακή άνοδο που σημείωνε στο άνοιγμα της σημερινής συνεδρίασης.
Εχθές, η υποχώρηση του γεωπολιτικού ρίσκου σε συνδυασμό με τον καθησυχασμό των φόβων για ένα δεύτερο lockdown, αποτέλεσε έναν ιδιαίτερα θετικό συνδυασμό για την ελληνική αγορά, παρά το γεγονός ότι ο Γενικός Δείκτης δεν κατόρθωσε τελικά να κρατήσει τις 650 μονάδες, τις οποίες κατέκτησε ενδοσυνεδριακά και μόνο η ύπαρξη τζίρου που ξεπέρασε τα 50 εκατ. ευρώ, είναι αρκετή για να υποδείξει τις διαθέσεις. Παράλληλα, συνεχίστηκε το ράλι για τα ελληνικά ομόλογα, με την απόδοση του 10ετούς να υποχωρεί στο νέο ιστορικό χαμηλό καθώς έφθασε έως και το 0,891%.
Σήμερα, ο Γενικός Δείκτης κινείται στις 647,43 μονάδες σημειώνοντας οριακή πτώση 0,17%. Η αξία των συναλλαγών ανέρχεται στα 3,57 εκατ. ευρώ.
Ο δείκτης υψηλής κεφαλαιοποίησης υποχωρεί 0,23%, ενώ ο δείκτης μεσαίας κεφαλαιοποίησης ενισχύεται 0,12%. Πτώση 0,8% και για τον δείκτη Τραπεζών.
Από τις μετοχές της υψηλής κεφαλαιοποίησης τη μεγαλύτερη άνοδο καταγράφουν οι μετοχές της Σαράντης (1,84%), της Aegean Airlines (1,8%), της Τιτάν (1,76%) και των ΕΛΠΕ (1,5%).
Αντιθέτως τη μεγαλύτερη πτώση καταγράφουν οι μετοχές της Fourlis (0,84%), της Ελλάκτωρ (0,78%) και της Τέρνα Ενεργειακή (0,68%).