Συνεχίζεται για δεύτερη διαδοχική συνεδρίαση η καλή πορεία για την ελληνική αγορά, η οποία μάλιστα σημειώνει μεγαλύτερα κέρδη σε σύγκριση με αυτές της Ευρώπης, με τον τζίρο να έχει βελτιωθεί σε σύγκριση με τα χθεσινά χαμηλά επίπεδα και τις τράπεζες να «αφυπνίζονται».
Το ενδιαφέρον των επενδυτών παραμένει εστιασμένο στην υψηλή κεφαλαιοποίηση, ενώ σημειώνεται και σημαντική ανάκαμψη για μετοχές οι οποίες το τελευταίο διάστημα έχουν δεχθεί σημαντικές πιέσεις, όπως αυτή της Aegean, ενώ στους πρωταγωνιστές παραμένει η ΔΕΗ και επανέρχονται στο προσκήνιο και οι τραπεζικές μετοχές. Στον αντίποδα αδύναμη πορεία ακολουθούν σήμερα ΟΤΕ και Coca-Cola, δύο «βαριά χαρτιά» τα οποία πιθανώς δεν αφήνουν και τον ΓΔ να κινηθεί ακόμη υψηλότερα.
Ο Γενικός Δείκτη εμφανίζει κέρδη της τάξης του 1,11% στις 640,49 μονάδες, με την αξία των συναλλαγών να κυμαίνεται στα 27,15 εκατ. Ανοδικά κινούνται 48 μετοχές, πτωτικά 45 και 15 διατηρούνται αμετάβλητες. Στο +1,32% ο δείκτης υψηλής κεφαλαιοποίησης, ενώ 0,4% υψηλότερα κινείται ο δείκτης μέσης κεφαλαιοποίησης.
Ισχυρό παραμένει το επενδυτικό ενδιαφέρον για τη μετοχή της ΔΕΗ με κέρδη 3,7%, ενώ σημαντική συμβολή στην ανοδική πορεία έχουν και οι μετοχές της Εθνικής Τράπεζας (+4,28%), αλλά και της Τράπεζας Πειραιώς (+4,75%), στο +2,98% η Eurobank και στο 1,9% η Alpha Bank, ισχυρά κέρδη εμφανίζει και ο τίτλος της Fourlis (+5,69%), με την Aegean να ανακάμπτει εντυπωσιακά με κέρδη στο 6,7%.
Οι επενδυτές φαίνεται ότι ανησυχούν λιγότερο για ένα δεύτερο κύκλο σκληρών περιοριστικών μέτρων που θα έπλητταν την οικονομία, ιδιαίτερα μετά τις συνεχείς διαβεβαιώσεις που δίνονται τα τελευταία 24ωρα από αρμόδια κυβερνητικά στελέχη, που επιμένουν στη «γραμμή» ότι η διαχείριση δεύτερου κύματος της πανδημίας θα γίνει μόνο με μέτρα τοπικού χαρακτήρα. Αυτό σε συνδυασμό με τις προβλέψεις της κυβέρνησης, μέσω του προσχεδίου του προϋπολογισμού, για ισχυρή οικονομική ανάκαμψη το 2021 φαίνεται ότι έχουν απελευθερώσει και στη σημερινή συνεδρίαση τις διαθέσεις των επενδυτών για τοποθετήσεις.