Βουτιά σημειώνει η ελληνική αγορά, μετά την ανακοίνωση ότι η Τουρκία εξέδωσε NAVTEX μέσω της οποίας «δεσμεύει» την περιοχή μεταξύ Κρήτης και Καστελόριζου έως τις 2 Αυγούστου, γεγονός που έχει θέσει σε επιφυλακή της ελληνικές Ένοπλες Δυνάμεις.
Το θετικό κλίμα που επικρατούσε στη Λεωφόρο Αθηνών, λόγω της συμφωνίας για το Ταμείο Ανάκαμψης της ΕΕ, εξαφανίστηκε, καθώς οι τουρκικές κινήσεις αλλά και το γεγονός ότι, ήδη, στην περιοχή θα «βρεθεί» και το ερευνητικό πλοίο Oruc Reis αλλάζουν εντελώς τις ισορροπίες και τις διαθέσεις των επενδυτών.
Αξίζει να σημειωθεί ότι αρχικό αίτημα της τουρκικής κρατικής εταιρείας πετρελαίου, ΤΡΑΟ, που είχε υποβληθεί στις 30 Μαΐου, αφορά έρευνες σε οικόπεδα που έχουν προσδιοριστεί στο μνημόνιο Τουρκίας - Λιβύης από τη Ρόδο έως την Ανατολική Κρήτη και οι άδειες αναμενόταν να τεθούν σε ισχύ από τα τέλη Αυγούστου.
Αποτέλεσμα ο Γενικός Δείκτης να υποχωρεί 1,9% στις 640,77 μονάδες, με την αξία των συναλλαγών να διαμορφώνεται στα 53,56 εκατ. ευρώ. Ανοδικά κινούνται 47 μετοχές, πτωτικά 42 μετοχές ενώ 16 παραμένουν αμετάβλητες.
Η αντιστροφή τάσεων είναι κάτι παραπάνω από εντυπωσιακή, με δεδομένο ότι η ελληνική αγορά εμφάνιζε πολύ καλή πορεία, με τον Γενικό Δείκτη να ενισχύεται ενδοσυνεδριακά άνω του 1,5% και την αξία των συναλλαγών να εμφανίζεται «ανεβασμένη» μετά από αρκετές συνεδριάσεις πολύ χαμηλού επενδυτικού ενδιαφέροντος. Όμως η νέα αναταραχή στο Αιγαίο με δεδομένη την κλιμακούμενη προκλητικότητα της Τουρκίας κατά τη διάρκεια των τελευταίων μηνών είναι απόλυτα φυσικό να επηρεάζει αρνητικά τις διαθέσεις των επενδυτών.
Η πτώση διαχέεται σε όλο το ταμπλό του Χρηματιστηρίου, με τον τραπεζικό δείκτη να διαμορφώνεται στο +0,2% από +5% που ήταν λίγο πριν την ανακοίνωση για την τουρκική NAVTEX, ενώ ανάλογη είναι η εικόνα για σχεδόν το σύνολο της υψηλής κεφαλαιοποίησης.
Ελάχιστες μετοχές της υψηλής κεφαλαιοποίησης κατορθώνουν να διατηρήσουν το θετικό πρόσημο, αλλά ακόμη και αυτές βλέπουν τα αρχικά τους κέρδη να περιορίζονται σημαντικά.
Καθίσταται φανερό ότι οι επενδυτές προχωρούν σε ρευστοποιήσεις φοβούμενοι την περαιτέρω ενίσχυση της γεωπολιτικής έντασης στην περιοχή της Ανατολικής Μεσογείου, με την τουρκική NAVTEX πέραν πάσης αμφιβολίας να «καταστρέφει» πλήρως μία από τις ελάχιστες καλές συνεδριάσεις της Λεωφόρου Αθηνών το τελευταίο διάστημα.