Σε θετικό κλίμα συνεχίζει να κινείται το ελληνικό χρηματιστήριο, με τις τραπεζικές μετοχές να βρίσκονται στο επίκεντρο του επενδυτικού ενδιαφέροντος. Η αγορά ακολουθεί την θετική πορεία των ευρωαγορών οι οποίες ενισχύονται στον απόηχο των αποφάσεων της Συνόδου Κορυφής για το ταμείο Ανάκαμψης.
O Γενικός Δείκτης διαμορφώνεται στις 660,72 μονάδες σημειώνοντας άνοδο 1,16%. Ενδοσυνεδριακά κατέγραψε υψηλότερη τιμή στις 663,50 μονάδες (+1,58%). Η αξία των συναλλαγών παρουσιάζεται ενισχυμένη έναντι των προηγούμενων συνεδριάσεων και ανέρχεται στα 38,81 εκατ. ευρώ. Ανοδικά κινούνται 58 μετοχές, 31 πτωτικά και 14 παραμένουν σταθερές. Ο δείκτης υψηλής κεφαλαιοποίησης σημειώνει άνοδο σε ποσοστό 0,91%, ενώ ο δείκτης της μεσαίας κεφαλαιοποίησης ενισχύεται σε ποσοστό 0,42%.
Από τις μετοχές της υψηλής κεφαλαιοποίησης τη μεγαλύτερη άνοδο καταγράφουν οι μετοχές της Πειραιώς (+7,98%), της Εθνικής (+5,16%), της Eurobank (+4,55%), της Alpha Bank (+4,17%) και των ΕΛΠΕ (+3,66%). Αντιθέτως τη μεγαλύτερη πτώση καταγράφουν οι μετοχές του ΟΠΑΠ (-2,88%), της Σαράντης (-1,83%) και του ΟΤΕ (-1,19%).
Από τους επιμέρους δείκτες, τη μεγαλύτερη άνοδο σημειώνουν οι δείκτες των Τραπεζών (+4,97%) και των Πρώτων Υλών (+2,73%) , ενώ τις μεγαλύτερες απώλειες καταγράφουν οι δείκτες των Ταξιδιών (-2,64%) και των Τηλεπικοινωνιών (-2,55%).
Τον μεγαλύτερο όγκο συναλλαγών παρουσιάζουν η Alpha Bank και η Eurobank διακινώντας 5.431.148 και 5.027.105 μετοχές , αντιστοίχως. Τη μεγαλύτερη αξία συναλλαγών σημειώνουν ην ΔΕΗ με 4,977 εκατ. ευρώ και η Alpha Bank με 3,531 εκατ. ευρώ.