Ήπιες διακυμάνσεις για τη χρηματιστηριακή αγορά, η οποία εμφανίζει διαθέσης σταθεροποίησης μετά τα μεγάλα κέρδη από τη συνεδρίαση της Τρίτης και το πραγματικό ράλι που σημειώθηκε, κατά κύριο λόγο, στις τραπεζικές μετοχές.
Από τεχνική άποψη, το ΧΑ και ιδιαίτερα ο τραπεζικός κλάδος μπαίνουν στο μικροσκόπιο διεθνών χαρτοφυλακίων επειδή ακριβώς αναζητούνται ευκαιρίες σε αγορές που έχουν υστερήσει στην ανοδική κίνηση των τελευταίων εβδομάδων.
O Γενικός Δείκτης διαμορφώνεται στις 675,63 μονάδες σημειώνοντας πτώση 0,19% και την αξία των συναλλαγών να φθάνει στα 9,86 εκατ. ευρώ. Ανοδικά κινούνται 37 μετοχές, 25 πτωτικά και 11 παραμένουν σταθερές. Ο δείκτης υψηλής κεφαλαιοποίησης σημειώνει πτώση σε ποσοστό 0,43%, ενώ ο δείκτης της μεσαίας κεφαλαιοποίησης ενισχύεται σε ποσοστό 1%.
Από τις μετοχές της υψηλής κεφαλαιοποίησης τη μεγαλύτερη άνοδο καταγράφουν οι μετοχές της Πειραιώς (+1,13%) και της ΔΕΗ (+1,26%). Αντιθέτως τη μεγαλύτερη πτώση καταγράφουν οι μετοχές της Ελλάκτωρ (-3,55%), της Coca Cola HBC (-1,33%) και του ΟΤΕ (-1,50%) .
Από τους επιμέρους δείκτες, τη μεγαλύτερη άνοδο σημειώνουν οι δείκτες των Τραπεζών (+1,03%) και των Προσωπικών Προϊόντων(+0,62%), ενώ τις μεγαλύτερες απώλειες καταγράφουν οι δείκτες των τροφίμων (-1,16%) και των Τηλεπικοινωνιών (-1,10%).
Τη μεγαλύτερη άνοδο καταγράφουν οι μετοχές: Παϊρης (+5,19%) και ΕΛΕΓΕΚΑ (+4,27%), ενώ τη μεγαλύτερη πτώση σημειώνουν οι μετοχές: Ιντερτέκ (-8,09%) και Αγροτικός Οίκος Σπύρου (-4,17%).