Ήπια ανοδικά κινείται η χρηματιστηριακή αγορά εν μέσω θετικού κλίματος στις ευρωπαϊκές αγορές οι οποίες αναμένουν τις ανακοινώσεις της Fed σχετικά με την πορεία της αμερικανικής οικονομίας και τις αποφάσεις της σχετικά με την νομισματική της πολιτική.
O Γενικός Δείκτης διαμορφώνεται στις 680,31 μονάδες σημειώνοντας άνοδο 0,24%. Η αξία των συναλλαγών ανέρχεται στα 18 εκατ. ευρώ. Ανοδικά κινούνται 46 μετοχές, 16 πτωτικά και 15 παραμένουν σταθερές. Ο δείκτης υψηλής κεφαλαιοποίησης σημειώνει άνοδο σε ποσοστό 0,53%, ενώ ο δείκτης της μεσαίας κεφαλαιοποίησης ενισχύεται σε ποσοστό 0,07%.
Από τις μετοχές της υψηλής κεφαλαιοποίησης τη μεγαλύτερη άνοδο καταγράφουν οι μετοχές της Ελλάκτωρ (3,91%), της Coca Cola HBC (3,25%), της Alpha Bank (1,87%) και της Πειραιώς 1,11%). Αντιθέτως τη μεγαλύτερη πτώση καταγράφουν οι μετοχές του ΟΠΑΠ (-2,73%), της Motor Oil (-1,68%) και της Lamda Development (-0,92%).
Από τους επιμέρους δείκτες, τη μεγαλύτερη άνοδο σημειώνουν οι δείκτες των Τροφίμων (+3,23%) και αυτοί Εμπορίου και Τηλεπικοινωνιών (+1,17%), ενώ τις μεγαλύτερες απώλειες καταγράφουν οι δείκτες των Ταξιδιών (-2,59%) και του Πετρελαίου (-1,29%).
Τη μεγαλύτερη άνοδο καταγράφουν οι μετοχές: Αφοί Κορδέλλου (+4,35%) και Ελλάκτωρ (+3,81%), ενώ τη μεγαλύτερη πτώση σημειώνουν οι μετοχές: Trastor (-7,47%) και Καρέλιας (-5,56%).