Μερικώς ευθυγραμμισμένο με τις ευρωπαϊκές αγορές εμφανίζεται το ελληνικό χρηματιστήριο, αν και για μία ακόμη φορά η άνοδός του, υπολείπεται την αντίστοιχη των μεγάλων αγορών της Γηραιάς Ηπείρου.
Η στήριξη καταφθάνει από τις μετοχές υψηλής κεφαλαιοποίησης, με τους τραπεζικούς τίτλους να εμφανίζουν, μεν, κέρδη αλλά αρκετά συγκρατημένα, καθώς οι επενδυτές επανεξετάζουν πιο προσεκτικά τις πρόσφατες ανακοινώσεις των μεγεθών α' τριμήνου και κυρίως τα στοιχεία που αφορούν τις προβλέψεις για νέα «κόκκινα» δάνεια.
Πάντως το ελληνικό χρηματιστήριο εξακολουθεί να μην ακολουθεί το «πάρτι» των διεθνών αγορών, αν και σαφώς προσπαθεί να το πράξει, σε μία ακόμη ένδειξη ότι το ενδιαφέρον των επενδυτών (εγχώριων και ξένων) δεν είναι και τόσο υψηλό, ενώ οι συνεχείς εκτιμήσεις για βαθιά ύφεση στην ελληνική οικονομία είναι φυσικό να κρατά εκτός ΧΑ αρκετά ισχυρά κεφάλαια.
Ο Γενικός Δείκτης ενισχύεται 1,69% στις 669,48 μονάδες, με την αξία των συναλλαγών να φθάνει στα 37,27 εκατ. ευρώ. Ανοδική κίνηση για 66 μετοχές, 23 κινούνται πτωτικά, ενώ 16 παραμένουν αμετάβλητες. Στο +2,15% η άνοδος για τον δείκτη υψηλής κεφαλαιοποίησης, ενώ 1,30% υψηλότερα κινείται ο δείκτης μέσης κεφαλαιοποίησης.
«Ηγέτης» της ανόδου αποδεικνύεται, μεταξύ των μετοχών υψηλής κεφαλαιοποίησης, η Coca-Cola (5,18%), ακολουθούμενη από τις Lamda (4,43%), Viohalco (4,20%), αλλά και Alpha Bank (+4,14%), με τη μετοχή της τελευταίας να δέχεται σαφή ώθηση από την έκθεση της Goldman Sachs, η οποία τοποθετεί την τιμή - στόχο για την ελληνική τράπεζα στα 1,37 ευρώ.
Σχεδόν το σύνολο των μετοχών υψηλής κεφαλαιοποίησης εμφανίζει άνοδο, με τις μετοχές των Σαράντης και ΔΕΗ να παραμένουν αμετάβλητες, με την αγορά να αναμένει και την ανακοίνωση των μεγεθών τριμήνου της ΔΕΗ.
Ισχυρά κέρδη 5,1% για τον δείκτη Τροφίμων, με αυτόν Ακίνητης Περιουσίας να ενισχύεται 3,86%, ενώ 1,95% υψηλότερα κινείται ο Τραπεζικός Δείκτης.