Ακόμα ένα τουρκικό πλοίο, αυτή τη φορά γεωτρύπανο, έκανε την εμφάνισή του στην ελληνική υφαλοκρηπίδα μέσα στη νύχτα, ενώ στην περιοχή πλέει και το ερευνητικό πλοίου Oruc Reis.
Πρόκειται για το πλοίο «Kanuni», το οποίο, σύμφωνα με το marinetraffic, απέπλευσε το πρωί από το λιμάνι Tasucu της Τουρκίας, στην επαρχία της Μερσίνης, και έχει προορισμό το λιμάνι Haydarpasa της Κωνσταντινούπολης. Είναι το τρίτο τουρκικό πλωτό γεωτρύπανο μετά το Fatih και το Yavuz.
Εχθές το απόγευμα, το Oruc Reis άνοιξε το σύστημα γεωεντοπισμού και εντοπίστηκε, μαζί με τα δύο συνοδευτικά του πλοία, το Αταμάν και το Τζένγκις Χαν, σε ύδατα άνωθεν ελληνικής υφαλοκρηπίδας, 79 ναυτικά μίλια νοτιοδυτικά της Μεγίστης, κοντά σε Κάρπαθο και Ρόδο.