Σε ανοδική πορεία βρίσκεται από τις 12.00 ο Γενικός Δείκτης του Χρηματιστηρίου, πλησιάζοντας όλο και πιο κοντά στο υψηλό 52 εβδομάδων των 930,71 μονάδων, όπου είχε φθάσει στις 2 Ιανουαρίου. Αρκετά ισχυρή άνοδο σημειώνουν οι μετοχές του τραπεζικού τομέα, ενώ οι βασικοί δείκτες υποστηρίζονται και πάλι από τις καλές επιδόσεις της Coca Cola.
Σε μια όχι ιδιαίτερα καλή ημέρα για τα ευρωπαϊκά χρηματιστήρια, που υποχωρούν ελαφρώς μετά τη δημοσιοποίηση των στοιχείων για την εξασθένηση σε 0,60% του ρυθμού ανάπτυξης στην Γερμανία, και ενώ αναμένεται αργότερα η υπογραφή της συμφωνίας των ΗΠΑ με την Κίνα για το εμπόριο, αλλά με την Ουάσιγκτον να ξεκαθαρίζει ότι δεν θα υπάρξουν άλλες μειώσεις δασμών ως τις προεδρικές εκλογές, το Χρηματιστήριο Αθηνών συγκεντρώνει επενδυτικό ενδιαφέρον και οι τιμές ενισχύονται, με το Γενικό Δείκτη να κερδίζει περισσότερο από 0,50% και να ανεβαίνει στις 929 μονάδες.
Περίπου κατά 1,70% κερδίζει ο τραπεζικός δείκτης, με τη μετοχή της Eurobank να υπεραποδίδει, σημειώνοντας άνοδο πάνω από 2%, ενώ για δεύτερη συνεδρίαση η Coca Cola κινείται έντονα ανοδικά, κερδίζοντας περισσότερο από 2%. Σε πτωτική πορεία, αντίθετα, βρίσκεται ο ΟΤΕ, με απώλειες που δεν ξεπερνούν το 1%, ενώ σταθεροποιητικά κινείται ο τίτλος του ΟΠΑΠ, όπου εντοπίζεται με διαφορά η μεγαλύτερη αξία συναλλαγών ως τώρα στη συνεδρίαση.
Σημαντικά πακέτα έχουν διακινηθεί ως τώρα και στη σημερινή συνεδρίαση, μετά τα 19 πακέτα της χθεσινής. Ειδικότερα, έχουν διακινηθεί πέντε πακέτα μετοχών Εθνικής, Alpha και ΟΤΕ, η αξία των οποίων ξεπερνά τα 4,2 εκατ. ευρώ.
Εξάλλου, στην αγορά ομολόγων, οι αποδόσεις των ελληνικών τίτλων κινούνται πτωτικά, με την απόδοση του 5ετούς να διαμορφώνεται χαμηλότερα από 0,50% και του 10ετούς κάτω από 1,40%.