Συνθήκες εφορίας στο χρηματιστήριο δημιούργησε η ισχυρή ανοδική κίνηση των Κρατικών Ομολόγων, ως αποτέλεσμα της συμφωνίας Μητσοτάκη – Λανγκάρντ για απελευθέρωση των αγορών κρατικών ομολόγων από τις τράπεζες.
Η εξέλιξη αυτή βελτίωσε την εικόνα των τραπεζικών μετοχών σε μια συνεδρίαση όπου το επενδυτικό ενδιαφέρον διαχύθηκε σε περισσότερους τίτλους μεγάλης κεφαλαιοποίησης.
Αναλυτικότερα, καταγράφηκε σήμερα άνοδος των τιμών και επιστροφή των επενδυτών στην δευτερογενή αγορά ομολόγων. Μετά από το πτωτικό σερί των προηγούμενων ημερών ανέκαμψαν σήμερα οι τιμές των ομολόγων με αποτέλεσμα το περιθώριο έναντι των γερμανικών να υποχωρήσει κάτω από το 1,6%.
Η απόδοση του 10ετούς ομολόγου υποχώρησε έως το 1,25% (από 1,35% που κυμαίνονταν χθες) ωστόσο στη συνέχεια η κατοχύρωση κερδών από μέρους των επενδυτών, οδήγησε την απόδοση το 1,27%. Στα επίπεδα του 0,40% από 0,47% υποχώρησε και η απόδοση του 5ετούς ομολόγου.
Το θετικό κλίμα και η αναθέρμανση του συναλλακτικού ενδιαφέροντος αποδίδονται τόσο στην πρόθεση -όπως αναφέρεται σε σχετικά δημοσιεύματα- του ESM να αυξήσει το όριο που έχει επιβάλει στις ελληνικές τράπεζες στις επενδύσεις ομολόγων του ελληνικού Δημοσίου, όσο και στη βούληση της κυβέρνησης να προχωρήσει εντός του νέου έτους σε νέα αποπληρωμή μέρους των δανείων προς το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο, βελτιώνοντας έτσι περαιτέρω τη βιωσιμότητα του Δημοσίου Χρέους.
Στο ταμπλό, ο Γενικός Δείκτης Τιμών έκλεισε στα υψηλότερα επίπεδα της ημέρας, στις 905,64 μονάδες, σημειώνοντας άνοδο 1,25%.
Είναι το υψηλότερο κλείσιμο από τη συνεδρίαση της 25ης Φεβρουαρίου 2015 (923,03 μονάδες), ενώ από τις αρχές του έτους καταγράφει υψηλά κέρδη σε ποσοστό 47,67%.
Η αξία των συναλλαγών ανήλθε στα 108 εκατ. ευρώ, ενώ διακινήθηκαν 45.996.739 μετοχές.
Ο δείκτης υψηλής κεφαλαιοποίησης σημείωσε άνοδο σε ποσοστό 1,47%, ενώ ο δείκτης της μεσαίας κεφαλαιοποίησης ενισχύθηκε σε ποσοστό 0,16%. Από τις μετοχές της υψηλής κεφαλαιοποίησης, τη μεγαλύτερη άνοδο κατέγραψαν οι μετοχές της Lamda Development (+5,91%), του ΟΤΕ (+3,16%), της Fourlis (+3,09%), της Coca Cola HBC (+2,37%), της Jumbo (+2,34%) και της Ελλάκτωρ (+2,22%).
Αντιθέτως, τη μεγαλύτερη πτώση σημείωσαν οι μετοχές της ΔΕΗ (-1,26%), της Motor Oil (-1,17%) και του ΟΠΑΠ (-0,83%). Για τη ΔΕΗ αξίζει να σημειωθεί ότι η μετοχή της έχει σημειώσει εντυπωσιακή άνοδο το τελευταίο διάστημα κι αυτό προκάλεσε ρευστοποιήσεις κερδών.
Από τους επιμέρους δείκτες τη μεγαλύτερη άνοδο σημείωσαν οι δείκτες της Ακίνητης Περιουσίας (+5,74%) και των Τηλεπικοινωνιών (+3,16%), ενώ τις μεγαλύτερες απώλειες σημείωσαν οι δείκτες των Ταξιδιών (-0,62%) και του Εμπορίου (0,36%). Άνοδος 1,20% για τον δείκτη των Τραπεζών.
Τον μεγαλύτερο όγκο συναλλαγών παρουσίασαν η Eurobank και Νηρεύς με 8.238.121 και 7.525.702 μετοχές, αντιστοίχως.
Τη μεγαλύτερη αξία συναλλαγών σημείωσαν ο ΟΤΕ με 27,318 εκατ. και ο ΟΠΑΠ με 13,419 εκατ.
Ανοδικά κινήθηκαν 75 μετοχές, 33 πτωτικά και 28 παρέμειναν σταθερές.
Τη μεγαλύτερη άνοδο σημείωσαν οι μετοχές: Παίρης +12,00% και Περσεύς +10,68%.
Τη μεγαλύτερη πτώση κατέγραψαν οι μετοχές: Attica Bank -6,82% και Audiovisual -6,67%.