Σε κλίμα ταυτόσημο με αυτό που επικρατεί και στα ευρωπαϊκά χρηματιστήρια κινείται το Χρηματιστήριο Αθηνών με τον Γενικό Δείκτη να «βλέπει» με αξιώσεις το επίπεδο των 910 μονάδων.
Στις 11:27 ο Γενικός Δείκτης ενισχύεται 0,06% στις 908,58 μονάδες με την αξία των συναλλαγών να βρίσκεται στα 7,58 εκατ., βοηθούμενη και από πακέτο του ΟΤΕ η αξία του οποίου ξεπερνά τα 1,2 εκατ. ευρώ. Κέρδη 0,03% για τον δείκτη υψηλής κεφαλαιοποίησης, με τον δείκτη μέσης κεφαλαιοποίησης να ακολουθεί καλύτερη πορεία και να ενισχύεται 0,47%.
Στο +0,26% ο τραπεζικός δείκτης, με τη Eurobank να έχει άνοδο 0,92%, την Alpha Bank να υποχωρεί 0,33%, την Εθνική Τράπεζα να παραμένει αμετάβλητη, ενώ η Τράπεζα Πειραιώς κινείται 0,38% υψηλότερα.
Μοιρασμένα τα πρόσημα στην υψηλή κεφαλαιοποίηση όπου ξεχωρίζουν με άνοδο που ξεπερνά το 1% οι τίτλοι των Quest Συμμετοχών και ElvalHalcor, ενώ πτώση άνω του 0,5% σημειώνουν οι μετοχές των ΔΕΗ και ΟΤΕ.
Η ελληνική αγορά συμπλήρωσε χθες οκτώ διαδοχικές ανοδικές συνεδριάσεις, βελτιώνοντας σημαντικά την τεχνική της εικόνα, με τον διευθύνοντα σύμβουλο της Fast Finance ΑΕΠΕΥ κ. Ηλία Ζαχαράκη να εκτιμά ότι η αγορά «δεν κοιτάει καθόλου την πανδημία και την εξέλιξή της ποντάροντας, πιθανότατα, ότι είναι και ο τελευταίος κύκλος, πριν την εξασθένισή της. Άλλωστε τα κεφάλαια που θα πέσουν στις Οικονομίες και ειδικά στην Ελληνική θα είναι, από το 2022 και για τα επόμενα χρόνια, σημαντικά».