Εντός περιορισμένης κλίμακας κινείται η αγορά στο ξεκίνημα της σημερινής συνεδρίασης, μετά τις σημαντικές πιέσεις που δέχθηκε χθες και όλα δείχνουν ότι η διάθεση ανάληψης ρίσκου από τους επενδυτές θα παραμείνει παγωμένη, έως την Πέμπτη όπου θα υπάρξουν οι ανακοινώσεις της ΕΚΤ αναφορικά με το έκτακτο πρόγραμμα ποσοτικής χαλάρωσης ΡΕΡΡ. Ήπια ανοδικά κινούνται οι ευρωπαϊκές αγορές, με τον Stoxx 600 να ενισχύεται 0,36%.
Στις 11:37 ο Γενικός Δείκτης εμφανίζει πτώση 0,10% στις 887,04 μονάδες, με την αξία των συναλλαγών να βρίσκεται στα 10,96 εκατ. ευρώ, βοηθούμενη και από αρκετά πακέτα, εκ των οποίων ξεχωρίζουν τρία της Mytilineos, ύψους άνω των 3,1 εκατ. ευρώ. Σχετική ισορροπία μεταξύ ανοδικών και πτωτικών μετοχών, με το ισοζύγιο να διαμορφώνεται στις 30 προς 36. Πτώση 0,10% για τον δείκτη υψηλής κεφαλαιοποίησης, με τον δείκτη μέσης κεφαλαιοποίησης να έχει απώλειες 0,42%.
Αμετάβλητος παραμένει ο τραπεζικός δείκτης, καθώς ο τίτλος της Alpha Bank ενισχύεται 0,38%, η Eurobank έχει πτώση 0,47%, η Εθνική Τράπεζα κινείται 0,54% υψηλότερα, ενώ στο -0,45% βρίσκεται η Τράπεζα Πειραιώς, με την Attica Bank να δέχεται ιδιαίτερα ισχυρές πιέσεις και να υποχωρεί 8,97%.
Στην υψηλή κεφαλαιοποίηση τα κέρδη κατά 1,07% της Coca-Cola HBC είναι αυτά που βοηθούν ώστε ο Γενικός Δείκτης να μην κινηθεί σε χαμηλότερα επίπεδα, ενώ ξεχωρίζει και η μετοχή της Sarantis με άνοδο 1,16%. Στο αντίποδα τις μεγαλύτερες πιέσεις δέχονται οι τίτλοι των Jumbo και Aegean Airlines με απώλειες 1,25% και 1,38% αντίστοιχα.
Η συνεδρίαση της ΕΚΤ την Πέμπτη θα αποτελέσει ένα ορόσημο και για την ελληνική οικονομία, με δεδομένο ότι αναμένεται η τράπεζα να ανακοινώσει τη σταδιακή μείωση του έκτακτου προγράμματος ποσοτικής χαλάρωσης ΡΕΡΡ στο οποίο συμμετέχουν και τα ελληνικά ομόλογα. Το πρόγραμμα έχει, ούτως ή άλλως, αποφασιστεί ότι θα ολοκληρωθεί τον Μάρτιο του 2022, ενώ το μεγάλο ερωτηματικό παραμένει για πρόσο χρονικό διάστημα η ΕΚΤ θα συνεχίσει να επανεπενδύει τα κεφάλαια που έχει κερδίσει από τα ομόλογα που έχει αποκτήσει μέσω του ΡΕΡΡ, μία απόφαση που αφορά άμεσα τα ελληνικά χρεόγραφα.
Οι όποιες αποφάσεις, βέβαια, της ΕΚΤ δεν μπορούν να δώσουν λύση στο μεγάλο πρόβλημα της ελληνικής αγοράς, το οποίο δεν είναι άλλο από την έλλειψη «φρέσκου» χρήματος, το οποίο αποδεικνύει και η συνεχής «χαμηλή πτήση» της αξίας των συναλλαγών, με τους ξένους, κατά κύριο λόγο, επενδυτές να παραμένουν στο περιθώριο και να μη ρισκάρουν είσοδο στο ΧΑ, παρά τα ιδιαίτερα θετικά μηνύματα που έχουν υπάρξει από πλευράς ανάκμψης της οικονομίας.