Στασιμότητα επικρατεί στη σημερινή συνεδρίαση του Χρηματιστηρίου Αθηνών, καθώς διατηρείται η αβεβαιότητα για την πορεία της πανδημίας και ενισχύονται οι πιθανότητες για επιβολή πιο αυστηρών περιοριστικών μέτρων.
Ο Γενικός Δείκτης υποχωρεί 0,23% στις 762, 61 μονάδες, ενώ ξεκίνησε τη συνεδρίαση με κέρδη 0,1% λίγο υψηλότερα από τις 765 μονάδες, με την αξία των συναλλαγών να φθάνει στα 4,26 εκατ. ευρώ.
Ο δείκτης υψηλής κεφαλαιοποίησης σημειώνει υποχωρεί σε ποσοστό 0,26%, ενώ ο δείκτης της μεσαίας κεφαλαιοποίησης παραμένει αμετάβλητος. Ανοδικά κινούνται 25 μετοχές, 32 πτωτικά και 9 παραμένουν σταθερές.
Από τις μετοχές της υψηλής κεφαλαιοποίησης τη μεγαλύτερη άνοδο καταγράφουν οι μετοχές της ΔΕΗ (+1,18%), της Coca Cola HBC (+1,13%) και της Τέρνα Ενεργειακή (+1,01%). Αντιθέτως τη μεγαλύτερη πτώση καταγράφουν οι μετοχές της Aegean Airlines (-3,80%), της Eurobank (-1,48%) και της Fourlis (-0,65%).
Από τους επιμέρους δείκτες, τη μεγαλύτερη άνοδο σημειώνουν οι δείκτες των Τροφίμων(+1,16%) και των Βιομηχανικών προϊόντων (+0,33%) , ενώ απώλειες καταγράφουν οι δείκτες της Τεχνολογίας (-0,67%) και του Πετρελαίου (-0,59%)
Τη μεγαλύτερη άνοδο καταγράφουν οι μετοχές: Έλτον +7,09% και Κέκροψ +3,45%, ενώ τη μεγαλύτερη πτώση σημειώνουν οι μετοχές: Νάκας -7,37% και Καραμολέγκος -4,35%.
Και κατά τη χθεσινή συνεδρίαση της αγοράς υπήρξε έλλειψη ενδιαφέροντος εκ μέρους των επενδυτών και αυτό καθιστά την αγορά ευάλωτη σε πιέσεις τις επόμενες ημέρες, ιδιαίτερα εάν επιβεβαιωθούν τα σενάρια για νέα, αυστηρά περιοριστικά μέτρα.