Με ιδιαίτερα θετικές διαθέσεις ξεκίνησε τη σημερινή συνεδρίαση το ελληνικό χρηματιστήριο, ακολουθώντας το παράδειγμα των ευρωπαϊκών αγορών και μετά τη χθεσινή μάλλον άτονη πορεία του.
Λίγο μετά τις 11.00 πμ ο Γενικός Δείκτης ενισχύεται 1,7% και διαμορφώνεται στο επίπεδο των 762,45 μονάδων, με την αξία των συναλλαγών να φθάνει στα 20,70 εκατ. ευρώ.
Η «έκρηξη» των συναλλαγών αποδίδεται στο γεγονός ότι μέσω «πακέτου» άλλαξε χέρια το 1,93% της εταιρείας ΓΕΚ Τέρνα (+2,32%). Το «πακέτο» ήταν της τάξης των δύο εκατ. μετοχών, με τιμή τα 7,20 ευρώ και συνολική αξία της συναλλαγής στα 14,4 εκατ. ευρώ.
Ο δείκτης υψηλής κεφαλαιοποίησης σημειώνει άνοδο σε ποσοστό 1,82%, ενώ ο δείκτης της μεσαίας κεφαλαιοποίησης ενισχύεται σε ποσοστό 1,02%. Ανοδικά κινούνται 54 μετοχές, 6 πτωτικά και 11 παραμένουν σταθερές.
Ανοδικά κινούνται όλες οι μετοχές της υψηλής κεφαλαιοποίησης και τη μεγαλύτερη άνοδο καταγράφουν οι μετοχές της Coca Cola HBC (+3,06%), της Aegean Airlines (+2,50%), της Πειραιώς (+2,02%), του ΟΤΕ (+1,65%) και της Alpha Bank (+1,59%).
Ανοδικά κινούνται όλοι οι επιμέρους δείκτες και τη μεγαλύτερη άνοδο σημειώνουν οι δείκτες των Τροφίμων (+2,85%) και των Τηλεπικοινωνιών (+1,65%).
Τη μεγαλύτερη άνοδο καταγράφουν οι μετοχές: Γενική Εμπορίου +9,76% και Moda Bango +9,57%, ενώ τη μεγαλύτερη πτώση σημειώνουν οι μετοχές: Παϊρης -10,00% και Λεβεντέρης(κ) -3,67%.