Αδύναμο, για μία ακόμη συνεδρίαση, να ακολουθήσει το ιδιαίτερα θετικό κλίμα που επικρατεί στις ευρωπαϊκές αγορές εμφανίζεται το ελληνικό χρηματιστήριο, με τον Γενικό Δείκτη να απομακρύνεται περισσότερο από το ψυχολογικό όριο των 640 μονάδων.
Η ελληνική αγορά μοιάζει να έχει... παγώσει, με τους επενδυτές να αναζητούν θετικές ειδήσεις προκειμένου να προχωρήσουν σε οποιαδήποτε αλλαγή στα χαρτοφυλάκιά τους, ενώ στη σημερινή συνεδρίαση οι πιέσεις εστιάζονται σε συγκεκριμένους τίτλους της υψηλής κεφαλαιοποίησης.
Παράλληλα στασιμότητα και όχι ιδιαίτερα έντονες διακυμάνσεις εμφανίζουν οι τραπεζικές μετοχές, οι οποίες ήταν οι πρωταγωνίστριες -είτε θετικά, είτε αρνητικά - της προηγούμενης εβδομάδας.
Στο +0,12% ο τραπεζικός δείκτης, με την Alpha Bank να ενισχύεται 0,4%, την Eurobank να εμφανίζει κέρδη μόλις 0,07%, την Εθνική Τράπεζα να έχει άνοδο 0,5% και την Τράπεζα Πειραιώς να κυμαίνεται 0,4% υψηλότερα.
Ο Γενικός Δείκτης υποχωρεί μόλις 0,05% στις 633,55 μονάδες, με την αξία των συναλλαγών να φθάνει στα 3,1 εκατ. ευρώ. Ανοδικά κινούνται 35 μετοχές, 20 εμφανίζουν απώλειες και 10 παραμένουν αμετάβλητες. Απώλειες 0,04% για τον δείκτη υψηλής κεφαλαιοποίησης, ενώ ο δείκτης μέσης κεφαλαιοποίησης ενισχύεται 0,14%.
Από τις μετοχές υψηλής κεφαλαιοποίησης τη μεγαλύτερη άνοδο εμφανίζουν αυτές των ΕΥΔΑΠ (+2,4%) και Motor Oil (+1,75%), ενώ τη μεγαλύτερη πτώση οι ΑΔΜΗΕ (-3,6%), Aegean (-1,5%) και Viohalco (-1,28%).