Αντιστροφή των μέχρι σήμερα τάσεων στις τραπεζικές μετοχές αλλά και σαφής έλλειψη επενδυτικού ενδιαφέροντος, κάτι το οποίο αποδεικνύει και ο σχεδόν ανύπαρκτος τζίρος, αποτελούν τον συνδυασμό που οδηγεί χαμηλότερα την ελληνική αγορά.
Μετά από τρεις συνεδριάσεις ανόδου, η οποία στηρίχθηκε σχεδόν αποκλειστικά στις τραπεζικές μετοχές, ο Γενικός Δείκτης διαμορφώνεται χαμηλότερα και από το ψυχολογικό επίπεδο των 640 μονάδων, ενώ εκ των 25 μετοχών του δείκτη υψηλής κεφαλαιοποίησης μόλις τέσσερις εμφανίζουν ήπια άνοδο.
Η ελληνική αγορά «ευθυγραμμίζεται» πλήρως με τις αντίστοιχες ευρωπαϊκές, η πτώση των οποίων «δικαιολογείται» τόσο από την προειδοποίηση της Fed για το πλήγμα που έχει δεχθεί η αμερικανική οικονομία από την πανδημία όσο και από το γεγονός ότι τα νέα κρούσματα κορονοϊού συνεχίζουν να αυξάνονται σε παγκόσμιο επίπεδο.
Οι τραπεζικές μετοχές είναι αυτές που εμφανίζουν τις υψηλότερες απώλειες με την Alpha Bank να υποχωρεί 2,87%, την Eurobank να αποδυναμώνεται 3%, την Εθνική Τράπεζα να σημειώνει απώλειες 1,48%, ενώ 2,88% χαμηλότερα κινείται η μετοχή της Τράπεζας Πειραιώς. Σημαντικές πιέσεις, όμως, δέχονται και αρκετές ακόμη μετοχές υψηλής κεφαλαιοποίησης, με αυτή της Motor Oil να υποχωρεί 2,35%, ενώ απώλειες της τάξης του 1,9% σημειώνει η Τέρνα Ενεργειακή και 2,28% ο ΟΛΠ.
Ο Γενικός Δείκτης υποχωρεί σε ποσοστό 1,3% στις 637,92 μονάδες, με την αξία των συναλλαγών να διαμορφώνεται μόλις στα 6,65 εκατ. ευρώ. Ανοδικά κινούνται 22 μετοχές, με 51 να εμφανίζουν απώλειες ενώ πέντε παραμένουν αμετάβλητες. Απώλειες 1,36% για τον δείκτη υψηλής κεφαλαιοποίησης και 0,87% για τον δείκτη μέσης κεφαλαιοποίησης.
Εκ των κλαδικών δεικτών τις μεγαλύτερες πιέσεις δέχεται ο τραπεζικός δείκτης (-2,78%), ενώ ακολουθεί αυτός Τηλεπικοινωνιών (-1,82%).