Η θετική πορεία, για μία ακόμη συνεδρίαση, των τραπεζικών μετοχών βοηθά ώστε το ελληνικό χρηματιστήριο να διατηρήσει το θετικό πρόσημο, έστω και εάν τα κέρδη είναι οριακά.
Σαφώς το Χρηματιστήριο Αθηνών «χρωστά» ένα rebound, με δεδομένο ότι από την αρχή του 2020 υπολείπεται των διεθνών αγορών, εμφανίζοντας σε ορισμένες συνεδριάσεις ακόμη και ενδείξεις απαξίωσης, κάτι που αποδεικνύει η ανύπαρκτη αξία των συναλλαγών.
O Γενικός Δείκτης διαμορφώνεται στις 645,51 μονάδες σημειώνοντας μικρή άνοδο 0,24%. Η αξία των συναλλαγών ανέρχεται στα 3,86 εκατ. ευρώ. Ανοδικά κινούνται 36 μετοχές, 19 πτωτικά και 9 παραμένουν σταθερές. Ο δείκτης υψηλής κεφαλαιοποίησης σημειώνει άνοδο σε ποσοστό 0,22%, ενώ ο δείκτης της μεσαίας κεφαλαιοποίησης ενισχύεται σε ποσοστό 0,54%.
Από τις μετοχές της υψηλής κεφαλαιοποίησης τη μεγαλύτερη άνοδο καταγράφουν οι μετοχές της Eurobank (+1,55%), της Alpha Bank (+1,19%), της Εθνικής (+0,89%) και της Πειραιώς (+0,86%). Αντιθέτως τη μεγαλύτερη πτώση καταγράφουν οι μετοχές της Τέρνα Ενεργειακή (-1,02%), της Aegean Airlines(-0,81%), της ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ (-0,80%) και της Coca Cola HBC (-0,77%).
Από τους επιμέρους δείκτες, τη μεγαλύτερη άνοδο σημειώνουν οι δείκτες των Τραπεζών (+1,17%) και της Τεχνολογίας (+1,01%), ενώ απώλειες καταγράφουν οι δείκτες των Τροφίμων(-0,70%) και του Εμπορίου (-0,57%).
Τη μεγαλύτερη άνοδο καταγράφουν οι μετοχές: Δρομέας +9,76% και Κτήμα Λαζαρίδη +9,26%, ενώ τη μεγαλύτερη πτώση σημειώνουν οι μετοχές: Ίλυδα -8,77% και Αγροτικός Οίκος Σπύρου -4,79%.