Η καλή πορεία των τραπεζικών μετοχών συμβάλει ώστε η ελληνική αγορά να παραμένει σε θετικό πρόσημο, αν και για μία ακόμη συνεδρίαση το ενδιαφέρον είναι αρκετά χαμηλό, ενώ οι επενδυτές μοιάζουν «παγωμένοι» εν αναμονή εξελίξεων σε όλα τα μέτωπα από την οικονομία έως την ένταση με την Τουρκία.
O Γενικός Δείκτης διαμορφώνεται στις 639 μονάδες σημειώνοντας άνοδο 0,45%. Η αξία των συναλλαγών ανέρχεται στα 4,47 εκατ. ευρώ. Ανοδικά κινούνται 31 μετοχές, 22 πτωτικά και 27 παραμένουν σταθερές. Ο δείκτης υψηλής κεφαλαιοποίησης σημειώνει κέρδη σε ποσοστό 0,46%, ενώ ο δείκτης της μεσαίας κεφαλαιοποίησης ενισχύεται σε ποσοστό 0,51%.
Από τις μετοχές της υψηλής κεφαλαιοποίησης τη μεγαλύτερη άνοδο καταγράφουν οι μετοχές της Εθνικής (+2,96%), της Πειραιώς (+2,22%), της Alpha Bank (+2,25%) και της Eurobank (+1,30%). Αντιθέτως τη μεγαλύτερη πτώση καταγράφουν οι μετοχές των Σαράντης (-1,49%), ΔΕΗ (-1,24%) και Fourlis (-1%).
Από τους επιμέρους δείκτες, τη μεγαλύτερη άνοδο σημειώνουν οι δείκτες των Τραπεζών (+2,5%) και των Ασφαλειών (+1,12%) , ενώ απώλειες καταγράφουν οι δείκτες Προσωπικών Προϊόντων (-1,40%) και Εμπορίου (-0,80%).
Τη μεγαλύτερη άνοδο καταγράφουν οι μετοχές: Ιντεάλ(κ) +5,99% και Κλουκίνας- Λάππας +4,17%, ενώ τη μεγαλύτερη πτώση σημειώνουν οι μετοχές: Unibios -2,72% και Ίλυδα -2,59%.