Συνεχίζεται η πτωτική τάση του Γενικού Δείκτη στο Χρηματιστήριο Αθηνών ακολουθώντας τις τάσεις των ευρωπαϊκών αγορών και των αμερικανικών futures, που σημειώνουν σήμερα πτώση, λόγω των ανησυχιών για δεύτερο κύμα της πανδημίας. Στις 15.15 ο Γενικός Δείκτης παρουσιάζει πτώση 1,68% στις 661,25 μονάδες και ο τζίρος φτάνει τα 24,70 εκατ. ευρώ.
Η πίεση σήμερα κατευθύνεται σε σημαντικά blue chips (ΟΤΕ, Coca Cola, ΔΕΗ, Jumbo) ενώ μικρότερες είναι οι απώλειες για τις τράπεζες.
Ειδικότερα, η Coca Cola υποχωρεί κατά 2,45%, ο ΟΤΕ σημειώνει απώλειες 1,39%, η ΔΕΗ πέφτει κατά 1,08% και η Jumbo υποχωρεί κατά 3,01%.
Στον τραπεζικό τομέα, η Δείκτης σημειώνει πτώση 1,13%. Η Εθνική Τράπεζα σημειώνει πτώση 1,11%, η Alpha Bank καταγράφει απώλειες 0,55%, η Eurobank υποχωρεί κατά 0,59% και τέλος, η Τράπεζα Πειραιώς καταγράφει τις μεγαλύτερες απώλειες κατά 3,79%.