Χωρίς μεγάλο ενθουσιασμό και πάντως με ρυθμούς αρκετά βραδύτερους από αυτούς των διεθνών αγορά συνέχισε την ανοδική του κίνηση σήμερα το Χρηματιστήριο, με το Γενικό Δείκτη να ξεπερνά τις 640 μονάδες (κλείσιμο στις 641,94), ενισχυμένος κατά 1,10%, παρότι κατά τη λήξη της συνεδρίασης οι ευρωπαϊκές αγορές και η Wall Street σημείωναν μεγαλύτερη άνοδο.
Κινητήρια δύναμη και της σημερινής ανόδου αποτέλεσαν οι τραπεζικές μετοχές, με τον κλαδικό δείκτη να κλείνει ενισχυμένος κατά 2,43%, καθώς έχουν υποστεί βαρύτατες απώλειες από την αρχή του έτους και οι αποτιμήσεις τους είναι ελκυστικές, τουλάχιστον σε όσους επενδυτές δεν προεξοφλούν ότι θα επιβεβαιωθεί το χειρότερο σενάριο για την οικονομία.
Η συνεδρίαση κύλησε στο μεγαλύτερο μέρος της με υποτονικές διαθέσεις των επενδυτών και μόνο στο τελευταίο δίωρο, όταν είχε γίνει γνωστό το επιτυχές αποτέλεσμα φαρμάκου της Gilead για τον κορονοϊό, ο Δείκτης «ξεκόλλησε» από τα επίπεδα των 630 μονάδων, για να κλείσει πάνω από τις 640.
Σύμφωνα με όλες τις ενδείξεις, σε μεγάλο βαθμό έχει αποτιμηθεί, με την άνοδο των προηγούμενων ημερών, η προσδοκία βελτίωσης της οικονομίας με το σταδιακή άρση των περιοριστικών μέτρων, ενώ οι χθεσινές ανακοινώσεις από τον πρωθυπουργό και τους αρμόδιους υπουργούς κατέστησαν σαφές ότι τα βήματα προς την κανονικότητα θα είναι αργά και προσεκτικά, με πιθανό πάντα το ενδεχόμενο οπισθοχωρήσεων, εάν αυξηθεί η μετάδοση του ιού.
Έτσι, στη σημερινή συνεδρίαση ήταν προσεκτικά τα στοιχήματα των επενδυτών στα οφέλη που θα έχει η άρση των περιορισμών. Είναι χαρακτηριστικό ότι σημειώθηκε… ισοπαλία μεταξύ ανοδικών και πτωτικών μετοχών (46 στην κάθε πλευρά), ενώ από τα blue chips που κέρδισαν έδαφος με σημαντική αξία συναλλαγών μόνο η μετοχή του ΟΤΕ σημείωσε σημαντική άνοδο (2,70%).
Η εικόνα της συνεδρίασης
O Γενικός Δείκτης Τιμών έκλεισε στις 641,94 μονάδες, σημειώνοντας άνοδο 1,10%, ενώ ενδοσυνεδριακά κατέγραψε κατώτερη τιμή στις 628,58 μονάδες (-1,00%).
Η αξία των συναλλαγών ανήλθε στα 55,751 εκατ. ευρώ, ενώ διακινήθηκαν 54.546.149 μετοχές. Ο δείκτης υψηλής κεφαλαιοποίησης σημείωσε άνοδο σε ποσοστό 1,18%, ενώ ο δείκτης της μεσαίας κεφαλαιοποίησης υποχώρησε σε ποσοστό 0,59%.
Από τις μετοχές της υψηλής κεφαλαιοποίησης, τη μεγαλύτερη άνοδο κατέγραψαν οι μετοχές της Aegean Arlines (+5,36%), της Viohalco (+5,04%), της Fourlis (+4,64%), της Eurobank (+4,37%), του ΟΤΕ (+2,70%) και της Motor Oil (+2,45%).
Αντιθέτως, τη μεγαλύτερη πτώση σημείωσαν οι μετοχές της Σαράντης (-1,25%), της Ελλάκτωρ (-1,20%) και της Lamda Development (-0,98%).
Από τους επιμέρους δείκτες τη μεγαλύτερη άνοδο σημείωσαν οι δείκτες των Τηλεπικοινωνιών (+2,70%) και των Τραπεζών (+2,43%), ενώ τις μεγαλύτερες απώλειες σημείωσαν οι δείκτες της Τεχνολογίας (-1,98%) και των Πρώτων Υλών (-1,55%).
Τον μεγαλύτερο όγκο συναλλαγών παρουσίασαν η Eurobank και η Alpha Bank διακινώντας 24.730.604 και 14.441.825 μετοχές, αντιστοίχως. Τη μεγαλύτερη αξία συναλλαγών σημείωσαν η Alpha Bank με 10,005 εκατ. και η Eurobank με 9,521 εκατ. Ανοδικά κινήθηκαν 52 μετοχές, 50 πτωτικά και 31 παρέμειναν σταθερές.
Τη μεγαλύτερη άνοδο σημείωσαν οι μετοχές: Sato +14,29% και Ξυλεμπορία +9,93%, ενώ, στον αντίποδα, τη μεγαλύτερη πτώση κατέγραψαν οι μετοχές: Προοδευτική -8,82% και Audiovisual -4,76%.