Εν μέσω θετικού κλίματος στις διεθνείς αγορές που ανακάμπτουν και καλύπτουν το χαμένο έδαφος που είχε προκληθεί από τις ανησυχίες για τον νέο κινεζικό κοροναϊό, ανοδικές τάσεις επικρατούν στο ξεκίνημα της σημερινής συνεδρίασης του Χρηματιστηρίου Αθηνών.
O Γενικός Δείκτης Τιμών, στις 11:00, διαμορφώνεται στις 924,79 μονάδες σημειώνοντας άνοδο 0,41%. Η αξία των συναλλαγών ανέρχεται στα 4,82 εκατ. ευρώ.
Ο δείκτης υψηλής κεφαλαιοποίησης σημειώνει άνοδο σε ποσοστό 0,45%, ενώ ο δείκτης της μεσαίας κεφαλαιοποίησης ενισχύεται σε ποσοστό 0,64%. Από τις μετοχές της υψηλής κεφαλαιοποίησης, τη μεγαλύτερη άνοδο καταγράφουν οι μετοχές της Ελλάκτωρ (+1,47%), της Σαράντης (+1,33%), της Μυτιληναίος (+1,22%) και της Alpha Bank (+1,03%).
Αντιθέτως, τη μεγαλύτερη πτώση καταγράφουν οι μετοχές της Fourlis (-0,51%), της ΕΥΔΑΠ (-0,40%) και του ΟΛΠ (-0,23%).
Από τους επιμέρους δείκτες, τη μεγαλύτερη άνοδο σημειώνουν οι δείκτες των Πρώτων Υλών (+1,12%) και της Τεχνολογίας (+1,10%), ενώ πτώση καταγράφει μόνο ο δείκτης των Προσωπικών Προϊόντων (-0,09%).
Ανοδικά κινούνται 46 μετοχές, 12 πτωτικά και 10 παραμένουν σταθερές.
Τη μεγαλύτερη άνοδο καταγράφουν οι μετοχές Logismos +9,45% και Βιοκαρπέτ +5,74%, ενώ τη μεγαλύτερη πτώση σημειώνουν οι μετοχές Αγροτικός Οίκος Σπύρου -3,36% και Γενική Εμπορίου -2,16%.