Ανακάμπτει η χρηματιστηριακή αγορά, εν μέσω ανοδικής κίνησης των ευρωπαϊκών αγορών, μετά από έξι συνεχείς πτωτικές συνεδριάσεις, στη διάρκεια των οποίων ο βασικός χρηματιστηριακός δείκτης κατέγραψε συνολικές απώλειες σε ποσοστό 4,76%.
O Γενικός Δείκτης Τιμών στις 11:00, διαμορφώνεται στις 916,71 μονάδες, σημειώνοντας άνοδο 1,47%, ενώ η αξία των συναλλαγών ανέρχεται στα 6,55 εκατ.ευρώ.
Ο δείκτης υψηλής κεφαλαιοποίησης σημειώνει άνοδο σε ποσοστό 1,44%, ενώ ο δείκτης της μεσαίας κεφαλαιοποίησης ενισχύεται σε ποσοστό 1,55%.
Άνοδο καταγράφουν όλες οι μετοχές της υψηλής κεφαλαιοποίησης και τη μεγαλύτερη άνοδο σημειώνουν οι μετοχές της Motor Oil (+3,22%), της Μυτιληναίος (+2,55%), των ΕΛΠΕ (+2,29%), της Viohalco (+2,25%), του ΟΠΑΠ (+2,13%) και της ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ (+2,12%).
Ανοδικά κινούνται όλοι οι επιμέρους δείκτες και τη μεγαλύτερη άνοδο σημειώνουν οι δείκτες του Πετρελαίου (+2,97%) και των Βιομηχανικών Προϊόντων (+2,32%).
Ανοδικά κινούνται 56 μετοχές, 5 πτωτικά και 10 παραμένουν σταθερές.
Τη μεγαλύτερη άνοδο καταγράφουν οι μετοχές: Fieratex (+14,04%) και Παϊρης (+6,19%), ενώ τη μεγαλύτερη πτώση σημειώνουν οι μετοχές: Unibios (-3,90%) και Ιντερτέκ (-3,37%).