Εγκρίθηκε η δράση «Ολοκληρωμένο Σχέδιο Βιώσιμης Αστικής Ανάπτυξης (ΟΣΒΑΑ) για την Ανάδειξη της ενιαίας “Δια-δημοτικής Αστικής Λειτουργικής Περιοχής” των Αστικών Κέντρων των Δήμων Λεβαδέων, Θηβαίων και Αλιάρτου-Θεσπιέων», συνολικής δημόσιας δαπάνης €10.050.000.
Η έγκριση πραγματοποιήθηκε με απόφαση του Περιφερειάρχη Στερεάς Ελλάδας κ. Φάνη Σπανού, ενώ βασικός στόχος είναι η αξιοποίηση των δυνατοτήτων των πόλεων της Στερεάς Ελλάδας με ολοκληρωμένο τρόπο, μέσω ενός συνδυασμού παρεμβάσεων και υποστηρικτικών δράσεων, ώστε να διαμορφωθεί μια νέα εικόνα για τις πόλεις, με αυξανόμενη αναγνωρισιμότητα, η οποία θα αξιοποιεί αναπτυξιακά και από άποψη ποιότητας ζωής, τα στρατηγικά τους πλεονεκτήματα.
Η στρατηγική συγχρηματοδοτείται από πόρους του Ε.Τ.Π.Α. (Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης, καθώς και από το Ε.Κ.Τ. (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο) στο πλαίσιο του Ε.Π. «Στερεά Ελλάδα» 2014-2020.
«Μετά τη χρηματοδότηση των αντίστοιχων δράσεων στους Δήμους Λαμιεών και Χαλκιδέων, προχωράμε στην έγκριση της στρατηγικής Βιώσιμης Αστικής Ανάπτυξης των Δήμων Λεβαδέων, Θηβαίων και Αλιάρτου-Θεσπιέων με 10 εκατομμύρια ευρώ. Αυτή η διαδημοτική συνεργασία, είναι από τις ελάχιστες αντίστοιχες προσπάθειες που σημειώνονται στον ευρωπαϊκό χώρο και γι` αυτό, είμαστε ιδιαίτερα υπερήφανοι που το πετυχαίνουμε στη Στερεά Ελλάδα. Συνεχίζουμε να ξεδιπλώνουμε καθημερινά το σχέδιό μας να κάνουμε τη Στερεά Ελλάδα μια σύγχρονη, δυναμική και ανταγωνιστική Περιφέρεια», δήλωσε ο Περιφερειάρχης Στερεάς Ελλάδας κ. Φάνης Σπανός.
Έργα ύψους 10 εκατ. ευρώ σε δήμους της Στερεάς Ελλάδας
Εγκρίθηκαν οι δράσεις Βιώσιμης Αστικής Ανάπτυξης των Δήμων Λεβαδέων, Θηβαίων και Αλιάρτου-Θεσπιέων, με απόφαση του Περιφερειάρχη Στερεάς Ελλάδας κ. Φάνη Σπανού.