Αστυνομικοί του Τμήματος Συνοριακής Φύλαξης εντόπισαν το βράδυ του Σαββάτου σε περιοχή του Έβρου στο Σουφλί, ομάδα ατόμων να επιβιβάζεται από την απέναντι όχθη σε πλαστική βάρκα με σκοπό την παράνομη είσοδο στην Ελλάδα.
Όπως επισημαίνεται σε ανακοίνωση της Αστυνομίας, προκειμένου να αποτραπεί η συγκεκριμένη διέλευση, οι αστυνομικοί προχώρησαν σε χρήση φακών και φωνητικών προειδοποιήσεων σχετικά με την ιδιότητά τους («Αστυνομία - Γυρίστε πίσω»), ωστόσο εκείνη τη στιγμή από την απέναντι πλευρά ακούστηκαν πυροβολισμοί, αλλά καθώς ήταν σκοτάδι δεν μπορούσε να διαπιστωθεί η κατεύθυνση τους.
Σύμφωνα με την ίδια ανακοίνωση, οι Έλληνες αστυνομικοί για τη διασφάλιση της σωματικής τους ακεραιότητας έσπευσαν να καλυφθούν, πυροβολώντας προειδοποιητικά στον αέρα, καθώς οι πυροβολισμοί από την απέναντι πλευρά συνεχίζονταν σε ριπές με τον ίδιο ρυθμό προς άγνωστη κατεύθυνση.
«Όταν η βάρκα κατέφθασε στην ελληνική όχθη, πέντε από τους μετανάστες αποβιβάστηκαν από αυτή, ενώ οι υπόλοιποι επέστρεψαν πίσω. Οι τέσσερις από αυτούς κατάφεραν να φτάσουν στη στεριά κολυμπώντας ενώ μία γυναίκα παρέμεινε να επιπλέει στο νερό και όταν οι αστυνομικοί την ανέσυραν με δυσκολία, διαπίστωσαν τον θάνατό της.
Όπως διαπιστώθηκε η σωρός έφερε στην πίσω δεξιά θωρακική χώρα τραύμα, όμοιο με πυροβολισμού και μεταφέρθηκε για διενέργεια νεκροψίας- νεκροτομής, όπου από την πρώτη εκτίμηση του ιατροδικαστή η αιτία θανάτου είναι πυροβολισμός από πολύ κοντινή απόσταση (μερικά εκατοστά) με χρήση όπλου μικρού διαμετρήματος» σημειώνεται στην ανακοίνωση της Αστυνομίας.
Οι διασωθέντες, μεταξύ των οποίων και ένας ανήλικος, εξετάσθηκαν σχετικά και προέκυψε ότι για τη μεταφορά τους στην Αθήνα είχαν πληρώσει από 2.000 ευρώ ο καθένας σε κύκλωμα διακίνησης στην Κωνσταντινούπολη.
Προανάκριση διενεργείται από την Υποδιεύθυνση Ασφάλειας Αλεξανδρούπολης.
Δύο συλλήψεις στην Κάρυστο
Στη σύλληψη δύο Τούρκων υπηκόων στην Κάρυστο, που δεν είχαν τα απαραίτητα ταξιδιωτικά έγγραφα και είχαν αναχωρήσει με μηχανοκίνητο ανεμόπτερο από την περιοχή της Σμύρνης στην Τουρκία, με προορισμό την Αθήνα, προχώρησε το κεντρικό λιμεναρχείο Καρύστου.
Πρόκειται για δύο άνδρες ηλικίας 32 και 33 ετών, οι οποίοι επέβαιναν στο ανεμόπτερο που λόγω έλλειψης καυσίμων έπεσε στη θαλάσσια περιοχή «Μπούρος» Καρύστου.
Τα δύο άτομα που φορούσαν σωσίβια κολύμπησαν ως την ακτή με τη συνδρομή δύο υποβρύχιων αλιέων όπου και εντοπίστηκαν από ένα περιπολικό σκάφος του λιμενικού και ένα περιπολικό όχημα.
Όπως ανέφεραν οι ίδιοι, είχαν ξεκινήσει από την Τουρκία με σκοπό να έρθουν στην Αθήνα και στη συνέχεια να μεταβούν σε χώρα του εξωτερικού.
Και οι δύο μεταφέρθηκαν στο Κέντρο Υγείας Καρύστου για παροχή των πρώτων βοηθειών, όπου παραμένουν νοσηλευόμενοι.