Κοπάζει η θύελλα που προκάλεσαν στο ΧΑ και, ιδιαίτερα, στις τραπεζικές μετοχές οι αλλαγές στους δείκτες της MSCI και ο Γενικός Δείκτης κάνει προσπάθεια να κρατηθεί σε θετικό πρόσημο, με τη βοήθεια και της μετοχής του ΟΤΕ, που προκαλεί επενδυτικό ενδιαφέρον μετά τη δημοσίευση των αποτελεσμάτων 3μήνου.
Λίγο μετά τις 14.00 ο Γενικός Δείκτης και ο τραπεζικός πέρασαν σε θετικό πρόσημο, με τον τραπεζικό να ενισχύεται έως και κατά 0,70%, στη συνέχεια, όμως, επανήλθε σε οριακή τπώση, ενώ ο Γενικός Δείκτης πλησίασε στις 593 μονάδες και, στη συνέχεια, έπεσε λίγο κάτω από τις 592, κρατώντας πάντως μικρή θετική μεταβολή.
Σημειώνεται ότι οι αναδιαρθρώσεις στα χαρτοφυλάκια που παρακολουθούν τους δείκτες MSCI, οι οποίες οδηγούν σε σημαντικές εκροές κεφαλαίων από τις τρεις τραπεζικές μετοχές που υποβαθμίστηκαν στη χαμηλή κεφαλαιοποίηση (Εθνική, Alpha, Eurobank) προκαλούν καθαρές εκροές της τάξεως των 150 εκατ. ευρώ, οι οποίες εκτιμάται ότι σε μεγάλο βαθμό ολοκληρώθηκαν τις προηγούμενες ημέρες, ενώ οι αλλαγές τίθενται σε ισχύ στις 29 του μήνα.
Από τις μετοχές υψηλής κεφαλαιοποίησης, αυτή που βοηθά σήμερα τους βασικούς δείκτες είναι η μετοχή του ΟΤΕ, που κερδίζει περίπου 1,50%, καθώς οι επενδυτές ικανοποιήθηκαν τόσο από τα αποτελέσματα του α' τριμήνου, όσο και από τις προβλέψεις της διοίκησης για μικρή επίπτωση από την πανδημία. Αντίθετα, βαραίνει τους δείκτες η υποχώρηση κατά 3,50% περίπου της μετοχής της Coca Cola HBC.
Ανοδικά, με κέρδη άνω του 2%, κινείται και σήμερα η μετοχή της Motor Oil, ενώ σε αντίθετη κατεύθυνση, με απώλειες που δεν ξεπερνούν το 1%, κινείται ο τίτλος των ΕΛΠΕ, μετά τις χθεσινές ανακοινώσεις για την επιβάρυνση των αποτελεσμάτων από την πτώση των διεθνών τιμών κατά 540 εκατ. ευρώ.