Ποινική δίωξη για τέσσερα κακουργήματα και έξι πλημμελήματα άσκησε ο Εισαγγελέας σε βάρος των τριών συλληφθέντων σε συντονισμένη επιχείρηση της Αντιτρομοκρατικής υπηρεσίας.
Οι συλληφθέντες, είναι ένας 32χρονος, ο Γιάννης Μιχαηλίδης, γνωστός και ως «τοξοβόλος» καθώς στο παρελθόν είχε εμφανιστεί σε διαδήλωση με τόξο, μία 28χρονη καταδικασμένη σε πρόσκαιρη κάθειρξη για συμμετοχή στον «Επαναστατικό Αγώνα» και μία 26χρονη. Είναι αντιμέτωποι, κατά περίπτωση μετά την δίωξη που ασκήθηκε σε βάρος τους, για τα αδικήματα σε βαθμό κακουργήματος:
Αναλυτικότερα ασκήθηκε ποινική δίωξη για τις εξής κατηγορίες :
- Συγκρότηση ένταξη σε εγκληματική οργάνωση
- Διακεκριμένη κλοπή κατά συναυτουργία και εξακολούθηση τελεσθεισα απο 2 και περισσότερους δράστες
- πλαστογραφία από κοινού και κατ' εξακολούθηση
- χρήσης πλαστού από κοινού και κατ' εξακολούθηση
- βία κατά υπαλλήλων από πρόσωπα πού οπλοφορούν
- απείθεια
- παράνομη κατοχή και μεταφορά πολεμικού τουφεκιού και οπλοπολυβόλου από κοινού
- παράνομη οπλοφορία
- ληστεία κατά συναυτουργία
- απόδραση κρατουμένου
Στα δικαστήρια, όπου μεταφέρθηκαν οι δύο από τους τρεις συλληφθέντες, καθώς μία εκ των δύο γυναικών φέρεται να δήλωσε ασθενής, βρίσκονταν περίπου 30 συγκεντρωμένοι, σε ένδειξη συμπαράστασης, ενώ η Αστυνομία έχει λάβει ισχυρά μέτρα ασφαλείας.
Η υπόθεση παραπέμφθηκε ενώπιον του ανακριτή από τον οποίο οι κατηγορούμενοι αναμένεται να ζητήσουν και να λάβουν προθεσμία για να προετοιμάσουν τις απολογίες τους.