Οι ληστές ανέβηκαν στον δεύτερο όροφο που βρίσκονται οι οικονομικές υπηρεσίες. Σύμφωνα με τον ΣΚΑΪ ο ένας εκ των δύο κρατούσε καλάσνικοφ. Η επίθεση έγινε νωρίς το πρωί οπότε στα γραφεία βρίσκονταν ελάχιστοι υπάλληλοι και έτσι οι επίδοξοι ληστές έφυγαν με άδεια χέρια.
Οι ληστές διέφυγαν με κλεμμένο όχημα, στο οποίο τους περίμενε συνεργός του. Οι Αρχές έχουν εξαπολύσει ανθρωποκυνηγητό για τον εντοπισμό και τη σύλληψή τους.
Ο δήμαρχος Αχαρνών, Σπύρος Βρεττός, ανέφερε στον ΑΝΤ1 πως άγνωστοι κρατώντας καλάσνικοφ εισέβαλαν στον χώρο από την κεντρική είσοδο, φώναξαν στον κόσμο που βρισκόταν στο χώρο να πέσει στο έδαφος και ανέβηκαν στον δεύτερο όροφο. Εκεί απείλησαν τους υπαλλήλους του ταμείου να τους δώσουν τα χρήματα, που όμως δεν υπήρχαν και αποχώρησαν από το σημείο.