Μηνυτήρια αναφορά στον Εισαγγελέα, με την υπογραφή των εκπροσώπων στη διοίκηση της ΓΣΕΕ Τάσο Γκιάτη και Μάνο Αγγελάκη, κατέθεσε σήμερα 28/12/2020 η Ενότητα, μετά τις αποκαλύψεις του Γραμματέα Τύπου της ΓΣΕΕ, Δημήτρη Καραγεωργόπουλου ότι διαθέτει στοιχεία (επί τέσσερα χρόνια) για παράνομες πράξεις εργοδοτών οι οποίοι συνοδεία μπράβων υφαρπάζουν το Δώρο Χριστουγέννων από εργαζόμενους, αλλά και την ομολογία του ότι διαθέτει 22.000 καταγγελίες για την ίδια μέθοδο υφαρπαγής του βοηθήματος της Πολιτείας.
«Αν συνυπολογίσει κανείς ότι ο Γραμματέας Τύπου της ΓΣΣΕ σύμφωνα με δηλώσεις του (26/11/2020) διαθέτει στοιχεία για απόκρυψη κρουσμάτων κορονοϊού από Super Markets τότε δεν υπάρχει άλλος δρόμος από τη διερεύνηση των καταγγελιών και την παραδειγματική τιμωρία των ενόχων από την ελληνική Δικαιοσύνη. Επίσης ζητάμε να διερευνηθεί αν η ΓΣΕΕ έχει διαβιβάσει σχετικές καταγγελίες όλα αυτά τα έτη στις αρμόδιες εισαγγελικές αρχές», σημειώνει η Ενότητα στην ανακοίνωσή της.
Παράλληλα, επισημαίνει ότι «από τη στιγμή που γνωστοποιήθηκαν τέτοιες σοβαρές καταγγελίες, για δράση κυκλωμάτων σε βάρος εργαζομένων, δεν θα μπορούσε να σιωπήσει και φυσικά δεν θα μπορούσε ποτέ να αποκρύψει τέτοιες πρακτικές προσερχόμενη σε απευθείας διαπραγματεύσεις με τους ασυνείδητους αυτούς εργοδότες».
Τέλος, η μηνυτήρια αναφορά κοινοποιήθηκε και στον αρμόδιο υπουργό Εργασίας ζητώντας τη συνεργασία του για την εξάλειψη τέτοιων φαινομένων.