Σε προσωρινή καραντίνα για προληπτικούς λόγους τέθηκε το ιατρικό και νοσηλευτικό προσωπικό του νοσοκομείου Φιλιατών στην Ήπειρο λόγω κρούσματος κορονοϊού στην περιοχή. Σύμφωνα με τη Διεύθυνση Πολιτικής Προστασίας της Περιφέρειας Ηπείρου το κρούσμα καταγράφηκε στη Θεσπρωτία. Πρόκειται για 52χρονη από την Παραμυθιά, η οποία είχε διακομιστεί στο Νοσοκομείο Φιλιατών με συμπτώματα πνευμονίας.
Από το πρωί της Κυριακής σύμφωνα με το prevezanews έχει ξεκινήσει η διαδικασία ιχνηλάτησης των επαφών, ενώ τέθηκε σε προσωρινή καραντίνα για προληπτικούς λόγους το ιατρικό- νοσηλευτικό προσωπικό που ήρθε σε άμεση επαφή μαζί της κατά την εισαγωγή της στο νοσοκομείο.