Το ρατσιστικό μπάρμπεκιου προκάλεσε ποικίλες αντιδράσεις εντός και εκτός κυβέρνησης με τις δηλώσεις Κυρανάκη και Πλεύρη να προκαλούν πονοκέφαλο στο εσωτερικό της ΝΔ.
Αυτή τη φορά ήταν η σειρά της Όλγας Κεφαλογιάννη να αποδοκιμάσει τους συναδέλφους της λέγοντας «ακραίες φωνές και συμπεριφορές δεν έχουν θέση μέσα στη Ν.Δ.».
Η βουλευτής, σε συνέντευξη που παραχώρησε στο ΑΠΕ-ΜΠΕ χαρακτηρίζει «τεράστιο εθνικό θέμα» το προσφυγικό – μεταναστευτικό συμπληρώνοντας ότι «η Ευρώπη πρέπει να δείξει επιτέλους την αλληλεγγύη της για ένα πρόβλημα το οποίο είναι πρωτίστως ευρωπαϊκό αλλά και η αντιπολίτευση η οποία ήταν κυβέρνηση πριν λίγους μήνες και απέτυχε παταγωδώς στη διαχείριση του προβλήματος να σταματήσει αυτού του είδους την κριτική».
Σχολιάζοντας, όμως, τις δηλώσεις Κυρανάκη – Πλεύρη ανέφερε «προσωπικά δεν θα έκανα ποτέ καμία τέτοια δήλωση και δεν θα στηρίξω τέτοιες εκδηλώσεις. Από εκεί και πέρα κατανοώ την ανησυχία των συμπολιτών μας, πιστεύω όμως πως δεν θα πρέπει να ρίχνουμε λάδι στη φωτιά, αντιθέτως πρέπει να βρεθούμε κοντά σε αυτές τις κοινωνίες και να τους μιλήσουμε για το σχέδιό μας».