Ο Γενικός Δείκτης του ΧΑ «καλόμαθε» τους επενδυτές λιανικής, μερικοί εκ των οποίων εκφράζουν κάποια «απογοήτευση» λόγω του ότι αυτός δεν καταγράφει νέα υψηλά σε καθημερινή βάση.
Εντούτοις, η γενική τάση του ΓΔ παραμένει ανοδική, παρά το γεγονός ότι αυτός μοιάζει «κορεσμένος» - και αυτό δεν αποτελεί έκπληξη- στα υψηλά δεκαετίας.
Τεχνικά, η ανοδική γραμμή τάσης που συνδέει τα τοπικά χαμηλά από τον Μάρτιο και εντεύθεν παραμένει σε ισχύ. «Alarm» θα χτυπήσει σε περίπτωση εβδομαδιαίου κλεισίματος χαμηλότερα από τις 1.280 μονάδες.
![](/sites/default/files/styles/embedded/public/2023-08/%CE%B3%CE%B4.jpg?itok=5sm7uXdi)
Μεγαλύτερες οι «συγκινήσεις» στον τραπεζικό δείκτη, με το επίπεδο - κλειδί να βρίσκεται στις 1.040 και ενώ ο παραβολικός SAR έδωσε «έξοδο κόπωσης» πριν λίγες συνεδριάσεις.
![](/sites/default/files/styles/embedded/public/2023-08/%CE%94%CE%A4%CE%A11.jpg?itok=0NFfDRJW)
Για όσους κοιτούν τους τζίρους, αυτοί λάμπουν δια της απουσίας τους, συνεπώς οι μικροκινήσεις παραμένουν ακριβώς αυτό... μικροκινήσεις και δεν σηματοδοτούν κατ’ ανάγκη «χώσιμο» από τους «Μεγάλους Παίκτες».
* Ο Πέτρος Στεριώτης ([email protected]) είναι διαχειριστής χαρτοφυλακίου. Κατέχει τις ανώτατες πιστοποιήσεις της Επιτροπής Κεφαλαιαγοράς και είναι μέλος της Διεθνούς Ομοσπονδίας Τεχνικών Αναλυτών (IFTA) και της βρετανικής Society of Technical Analysts.